Uydu taşımacılığı şirketi SpaceX ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın, Mars roketi ‘Falcon Heavy’ başarıyla uzaya fırlatıldı.

Mars’a yolculuk için ilk adım olarak görülen tarihi anı milyonlarca kişi canlı yayında izledi.

Fırlatma işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilirken, roketin içerisinde de bir adet Tesla’nın bir otomobili vardı.

Falcon Heavy’den ayrılan iki kapsül ise yeniden kullanılmak üzere dünyaya yine başarılı bir şekilde geri döndü.

SpaceX firmasının Dünya’nın en güçlü roketi olarak tanımlanan Falcon Heavy modeli Cape Canaveral uzay üssünden 6 Ocak 2018 tarihinde fırlatıldı.

SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu milyarder işadamı Elon Musk roketin içerisine Tesla Roadster aracını da koydu. Böylelikle Roadster uzaya giden ilk otomobil unvanını da elde etmiş oldu. Musk, bu yaratıcı fikirle arabasının reklamını da yaptı diyebiliriz 😊

Fırlatıldıktan üç dakika sonra, sürat artırıcı roketlerinden ayrılan Falcon Heavy ve ikinci etap Dünya yörüngesine doğru ilerledikçe en riskli bölümün sona erdiği aktarıldı. 2 roket görevini tamamladıktan sonra sorunsuz bir şekilde dünyaya geri döndü. Falcon Heavy ise önümüzdeki saatler boyunca, Dünya’nın Van Allen radyasyon bandını dolaşacak. 🚀

Uzmanlar, ilk defa bir hükümet yerine özel bir şirket tarafından yıllarca uzaya yük taşıyan Falcon 9 roketinin turbo şarjlı versiyonunun piyasaya sürülmesi ile uzay uçuşunda önemli bir kilometre taşı konulduğunu belirtiyor.

ABD’nin 45 yıl önce gerçekleştirdiği aya giden ilk insanlı uçuştan bu yana ilk kez bu büyüklükte ve güçte bir roket uzaya gönderildi.

Musk, test uçuşununun riskli olduğu, başarı ihtimalinin yüzde 50 olduğunu belirtmişti.

SpaceX şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket, ayrıca Musk’ın Tesla spor arabasını da uzaya taşıdı. Kırmızı spor arabanın sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen cansız bir manken oturdu.

Bu arada Falcon Heavy’in ilk kez bir otomobil taşıması uzay yolculuğuna olan ilgiyi artırdı. Musk, Mars’ın yörüngesine yerleştirileceğini, aracın müzik setinde ise David Bowie’nin Space Oddity şarkısının çalacağını söylemişti.

Uzaya gönderilen Tesla otomobilden canlı yayın yapıldı. Via Haber sayfasından canlı yayını zaten izlediniz. Ancak izlemeyenler için aşağıda canlı yayın videosunu paylaşıyoruz.

İşte muhteşem anlara tanıklık ettiğimiz o görüntüler:

Öte yandan roketin fırlatılmasında kullanılan iki uzay kapsülü uzaya çıktıktan sonra zarar görmeden dünyaya geri indirildi.

“Falcon Heavy”i fırlatan iki roket dünyaya sorunsuz bir şekilde indi.

Elon Musk gazetecilere açıklamasında “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Yörüngede bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz” demişti.

Musk araca takılmış kameralardan “inanılmaz görüntüler” elde edeceklerini de vaadetmişti.

Türkiye saati ile 23:45 fırlatılan Falcon Heavy’nin uzaya gönderilmesini binlerce kişinin Florida kıyılarından izlendi.

Musk’un şirketi SpaceX, fırlatma işleminin 3 saat süreceğini açıklamıştı.

Camera views from inside the payload fairing #FalconHeavy

Elon Musk (@elonmusk)’in paylaştığı bir gönderi ()

SpaceX, Falcon Heavy roketinin tamamen dolu bir Boeing 737 yolcu uçağını yörüngeye taşıyacak kadar güçlü olduğunu ifade ediyor. Roket bu özelliğiyle NASA’nın astronotları aya taşıyan devasa roketi Saturn V’i takip ediyor.

Diğer yandan NASA da, insanları aya ve daha sonra da Mars’a göndermek için Space Launch System (SLS) adını verdiği kendi ağır fırlatma roketini geliştiriyor.

Ancak projede yaşanan gecikmeler nedeniyle ilk test uçuşunun 2020’yi bulabileceği belirtiliyor.

Ticari uzay girişimleri NASA için cazip bir alternatif olabilir. SpaceX, Falcon Heavy’nin daha küçük modeli olan Falcon 9 kargo roketleri taşıdığını ve rakip United Launch Alliance tarafından geliştirilen Delta IV roketinden iki kat daha fazla yükü daha ucuza taşıyabileceğini aktarıyor.

Falcon Heavy’nin fırlatma maliyeti 90 milyon dolar iken Delta Heavy 435 milyon dolara uzaya gidebiliyor.

Ancak SLS’in maliyetini azaltmayı vaat eden tek girişimci Musk değil. Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos da New Glenn adını verdiği güçlü bir roket üstünde çalıştığını duyurdu. Bezos ayrıca bundan daha da güçlü New Armstrong adında bir roketin de geliştirildiğini belirtti.

Roket içerisinden uzaya gönderilen Tesla otomobilden canlı yayın yapıldı.

NASA, ABD ordusu ve özel şirketler bugünkü test uçuşunu yakından takip etti.

Guardian gazetesine konuşan uzay savunma kuruluşu Planetary Society direktörü Casey Dreier “Eğer Falcon Heavy çalışır ve uzaya çıkarsa bu pek çok olasılığın önünü açar. NASA SLS’i beklemek yerine derin uzay geçidi için parçaları koymaya ya da ayın yörüngesine bir istasyon yerleştirmeye başlayabiliriz diyebilir” ifadelerini kullanmıştı.

70 metre uzunluğundaki Falcon Heavy dünyanın alçak yörüngesine 64 tonluk yük yerleştirebiliyor. Bu, uzaya beş çift katlı otobüs götürmekle aynı.

Musk’ın roketinin başarılı olması ABD istihabaratının ve ordusunun daha büyük uydular kullanması, Mars’ın yüzeyine daha büyük ve daha akıllı robotlar gönderilmesi, Jüpiter, Satürn ve bu gezegenlerin uydularına yolculuk edilmesi gibi adımların önünü açabilecek.

Falcon Heavy projesi ilk kez 2011’de ilan edilmiş, ilk uçuş 2013 için düşünülmüştü..