ABD’li rahip Andrew Brunson’ın avukatı tarafından yapılan itiraz bir kez daha reddedildi.

İzmir’in Alsancak ilçesinde 25 Temmuz’dan bu yana ev hapsinde bulunan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’ın avukatının yaptığı itiraz üst mahkeme olan İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da reddedildi.

Öte yandan Brunson’un talebi üzerine evine diş doktoru gitti. Dünden bu yana diş ağrısı çeken Brunson’ın tedavisi için denetimli serbestlik bürosunun belirlediği diş hastanesinde görevli doktor rahibi tedavi edecek.

Brunson, ‘Hem FETÖ ve hem de PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla yaklaşık 20 aylık tutukluğun ardından, yurtdışı yasağı getirilerek ev hapsine alınmıştı. Brunson hakkında 35 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Avukat: AİHM’e gideceğiz!

Rahip Brunson’un avukatı, serbest bırakılması başvurusunun reddedilmesini bir üst mahkemede temyiz edeceklerini buradan da bir ret kararı gelmesi ardından AYM’ye ve AİHM’e gideceklerini açıklamıştı.

Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, iç hukuk yollarının açık olduğunu belirtmişti.

Ev hapsi ile yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına ret gelmesi durumunda Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gidilebileceğini belirten Halayurt, “Buna karşı yapılabilecek şey; yarın Anayasa Mahkemesine (AYM) gidersiniz, sonra o yolda kapanırsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gidersiniz” demişti.

Türkiye’de tutuklu kaç ABD vatandaşı var?

Mahkeme salonu [Arşiv]
ABD vatandaşı Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılmamasının ardından getirilen yaptırımlarla başlayan süreçte Ankara-Washington hattındaki masadaki konulardan birisini de Türkiye’de tutuklu ABD vatandaşlarının durumu oluşturuyor.

Türkiye’de kaç ABD vatandaşının bulunduğu ya da bir başka deyişle iki ülke arasındaki temaslarda kaç kişinin durumunun masada olduğuna yönelik net bir sayı yok.

ABD basınında yer alan haberlerde 12 Amerikan vatandaşının ve diplomatik misyonda görevli üç yerli çalışanın tutuklu olduğu belirtiliyor. Bazı kaynaklarda da son iki yıl içinde “20’den fazla ABD vatandaşının” gözaltına alındığı veya tutuklandığı ifadesi yer alıyor.

BBC Türkçe’nin ABD’nin resmi açıklamalarında ifade ettiği ve hakkında haber yapılmış kişilere göre derlediği bilgilere göre ise, Türkiye’de halen tutuklu bulunan ABD vatandaşı sayısı en az 6, tutuklu konsolosluk çalışanı ise 3.

Rahip Andrew Brunson ABD İçin Neden Bu Kadar Önemli?

ABD’nin North Carolina eyaletinde doğan 50 yaşındaki Brunson, 23 yıldır Türkiye’de yaşıyordu ve tutuklandığı esnada süresiz oturma izni başvurusu yapmaya hazırlanıyordu.

Türkiye yaklaşık 2 yıldır cezaevinde bulunan İzmir’deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi’nin ABD’li Pastörü Andrew Craig Brunson hakkında 25 Temmuz’da ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı kararı alınmış ve Brunson’a elektronik kelepçe takılmasına da hükmedilmişti.

Türkiye ile ABD arasında soğuk rüzgarların esmesine neden olan ve Ankara ile Washington arasında karşılıklı yaptırım adımlarının atılmasına sebep olan rahip Brunson’un ABD için neden bu kadar önemli olduğu ise sıklıkla merak edilmişti.

‘Brunson neden bu kadar önemli?’ sorusuna ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Bizim görevimiz bütün Amerikan vatandaşlarını korumak, sadece bir kişiyi değil” şeklinde yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ayrıca rahip Brunson davası gerekçe gösterilerek Türkiye’ye uygulanan yaptırımlar ardından Türkiye ekonomisinde meydana gelen krize ilişkin ise, “Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarından ABD’yi sorumlu tutamazsınız” şeklinde konuştu.

Brunson ne zaman ve neden tutuklandı?

Pastör Brunson, Ekim 2016’da eşiyle birlikte ifadeye çağrıldı ve ifade için gittiklerindegözaltına alınmıştı. Eşi Norine Brunson, 13 gün sonra serbest bırakılmıştı. Pastör Brunson ise Gülen yapılanmasına üye olduğu şüphesiyle tutuklanmıştı.

Basında yer alan haberlerde, Pastör’ün bir gizli tanığın verdiği ifade doğrultusunda tutuklandığı bildirilmişti.

Brunson, daha sonra Ağustos 2017’de, İzmir F Tipi Cezaevi’nde yatmakta olduğu sırada bu kez de “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme”, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından da tutuklanması talep edilmişti.

[Via BBC News Türkçe]