Şanlıurfa’da müşahitlerin sandıkların olduğu okullara girişinin engellendiğini, sabah erken gidip okullara giren müşahitlerin ise darp edilerek sandık başından uzaklaştırıldıkları aktarıldı.

Sandık güvenliği için CHP tarafından Şanlıurfa’da görevlendirilen yetkililer, müşahitlere yönelik darp ve tehditler nedeniyle, başta Şanlıurfa Merkez’e bağlı Eyyübiye ve Halliye köyleri olmak üzere pek çok köyde müşahitleri geri çekmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Sözcü’ye yaptığı açıklamada Urfa Valisi’yle durumu bizzat görüştüğünü, Vali’nin önlem alacağını söylediğini belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Ancak şimdiden sandıklar boşaltılarak, blok oy kullanmaya hazır hale getirildi. Biz tutanakları tuttuk. Gerekli itirazları yapacağız” dedi.

İYİ Partili milletvekili adayı Ümit Özdağ ise olaya ilişkin ‘Şanlıurfa valisi devletin valisi mi partini valisi mi?’ diyerek tepki gösterdi.

CHP’den YSK’ye Urfa başvurusu: Önlem alın!

[Haber görseli]

Şanlıurfa başta olmak üzere bir çok ilde yaşanan toplu oy kullanma ve müşahitlere saldırı olayları üzerine CHP, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

Edinilen bilgiye göre, CHP’nin dilekçesinde, müşahitlerin köylere sokulmaması ve toplu oy kullanımı olaylarına karşı YSK’nin önlem alması istendi.

[Haber görseli]

CHP’nin Urfa’da yaşananlar konusunda YSK’ye 4 ayrı başvuru yaptığı bildirildi.

CHP tarafından YSK’ye yapılan başvuru sayısının 10 olduğu ifade edildi. CHP’liler, Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde henüz oy kullanma saati başlamadan bir sandıkta kullanılmış 100 oy tespit etti.

YSK Başkanı Güven’den Suruç açıklaması

YSK Başkanı Sadi Güven

YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı açıklamada, “Suruç’taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.

Güven, Suruç ‘taki iddialara ilişkin yaptığı açıklamada, “Suruç ‘taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur” dedi.