Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin bir çoğu gözaltına alınıp tutuklandı.

Hala hakkında başlatılan soruşturmalar nedeniyle cezaevinde tutuklu bulunan HDP milletvekilleri var.

TBMM’de milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla birlikte bir çok HDP milletvekili hakkında ‘terör örgütü propagandası’ yapmak suçlamasıyla dava açılmıştı. Açılan bu davalara ifade vermeye gitmeyeceklerini açıklayan milletvekilleri ise bir kaç ay sonra gözaltına alınıp tutuklandı.

Sponsorlu

Aralarında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 12 HDP milletvekili tutuklanırken, 14’ü ise adli kontrol ile serbest bırakıldı. Parti sözcüsü Ayhan Bilgen ise 29 Ocak günü gözaltına alınıp daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

4 Kasım günü başlayan gözaltı operasyonlarında şuana kadar hakkında soruşturma bulunan 12 milletvekili tutuklandı, 14’ü ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Cezaevinde Tutuklu Bulunan HDP Milletvekilleri

Halihazırda hakkında ‘terör’ davasıyla soruşturma başlatılan, Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Çağlar Demirel, Besime Konca, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan, Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve Abdullah Zeydan cezaevinde tutuklu olarak bulunuyor.

Hala cezavinde tutuklu bulunan HDP milletvekilleri: HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile Milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel, Besime Konca, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan, Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve Abdullah Zeydan

Adli kontrol şartı ile tutuksuz olarak yargılanan milletvekilleri; Ayhan Bilgen, Sırrı Süreya Önder, Hüda Kaya, Ziya Pir, İmam Taşçıer, Ayşe Acar Başaran, Alican Önlü, Meral Danış Beştaş, Pervin Buldan, Emin Adıyaman, Nimetullah Erdoğmuş, Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım ve Altan Tan oldu.

HDP’den Açıklama: “Tutuklama ve gözaltı kararlarının siyasi sorumlusu hükümettir”

HDP, milletvekillerinin gözaltına alınması nedeniyle bir açıklama yaptı:

“Dün İstanbul Vekilimiz Hüda Kaya, Diyarbakır Vekilimiz Altan Tan ve Adana Vekilimiz Meral Danış Beştaş’tan sonra bugün de Parti Sözcümüz ve Kars Vekilimiz Ayhan Bilgen hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı.

Süreç hukuki değil siyasidir. Dokunulmazlıklar Anayasa ve uluslararası demokratik sözleşmelere aykırı olarak kaldırılmıştır. Eş Genel Başkanlarımızın ve vekillerimizin cezaevlerinde rehin tutulmaları Anayasa Mahkemesi’nin daha önce almış olduğu emsal kararlara aykırıdır. Dokunulmazlıklar geçmişe dönük kaldırılmıştır ve şu anda bütün vekillerimizin dokunulmazlığı vardır. Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, bu gerçekleri bile bile konuyu çarpıtmaktadır.

Rehin alma, tutuklama ve gözaltılarla bizlerin siyasi iradesini kırmayı ve değiştirmeyi sağlayamazsınız. Referandumda ‘hayır’ çalışması yapmamızı tehditle, şantajla engelleyemezsiniz.”