Yolcu taşımacılığı konusunda getirdiği çözümle pek çok ülkede kullanılan Uber, uçan taksi hizmetine başlıyor. Uluslararası ulaşım şebekesi şirketi pilot bölge olarak seçtiği 5 ülkeyi açıkladı.

Uber, yolcu taşımacılığına dijital bir çözüm getirerek son yılların en hızlı değer kazanan teknoloji şirketlerinden birisi.

Ulaşım teknolojileri geliştirmekten vazgeçmeyen şirket, uçan taksi servisi için bir süredir çalışmalar yaptığı biliniyordu.

Dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen araç tasarımları yapan Uber, bu araçlarla hizmet ağını gökyüzüne taşıyabilecek. Uber, 2023 yılında tam olarak uçan taksi faaliyetine geçmeyi hedefliyor.

Uber’in yolcu taşımacılığını da dahil edeceği 5 pilot ülke şunlar: Japonya, Fransa, Avustralya, Hindistan ve Brezilya.

Webtekno’nun aktardığı bilgilere göre, bu ülkelerin 2 milyon fazla nüfusa, geniş alana yayılmış şehir merkezlerine ve yakın havalimanlarına sahip şehirlerinde çalışmalar başladı.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Uber, seçtiği şehirlerin trafiklerini rahatlatmayı planlıyor. 2023 yılına kadar düzenlenmesi planlanan ücretli deneme uçuşlarının, sonraki dönem için bir rehber niteliği taşıyacağı belirtiliyor.

Uber Avustralya’da Melbourne ve Sydney; Fransa’da Paris; Hindistan’da Mumbai, Bangalore ve Delhi; Japonya’da Tokyo; Brezilya’da ise Rio de Janeiro ve Sao Paulo şehirlerindeki hazırlıklara başladı.

Uber, Japonya’da uçan yolcu taşımacılığı konusunda hükümetin yaptığı çalışmalara dahil olup, 21 şirketle birlikte çalışacak.

Uber, Türkiye’de ise resmi makamlar tarafından sarı taksicilerin şikayetiyle engelleniyor. Binali Yıldırım’ın talimatı ile korsan taşımacılık yapan araçlar ve kapsamı içinde olan Uber’e yaptırım uygulanmaya başlanmıştı. Erdoğan ise yaptığı konuşmada Uber’e karşı hareket edeceklerini söylemişti.

[Via Webtekno]