Twitter son zamanlarda sahte haber ve kullanıcılara yönelik incelemelerini artırdı. ‘Twitter’da takipçi sayım neden düştü?‘ diye soruyorsanız bu haberi okuduktan sonra nedenini daha iyi anlayacaksınız.

Twitter’ın sahte hesapları tespit ederek takipçi listerinden çıkarmasıyla bazı ünlülerin takipçi sayısı neredeyse iki buçuk milyon düştü.

Twitter, sahte hesaplara yönelik temizlik operasyonunun güven yaratmak üzere süren küresel çabanın bir parçası olduğunu ve kullanıcı güvenini inşa etmeye çalıştıklarını söyledi.

Sahte hesaplara yönelik temizlik operasyonu birlikte kilitli ve çok sayıda tweet göndermek gibi alışılmadık hareketlerde bulunan Twitter hesapları tespit ediliyor ve hesabını doğrulamayan kullanıcılar takipçi listelerinden çıkarılıyor.

Şirketin hukuk bölümünün başkanı Vijaya Gadde, hesapların büyük çoğunluğunun ortalama 4 takipçi, fakat popüler hesapların takipçi sayısında çok daha ciddi kayıp olacağını belirtti.

Yeni önlemlerle beraber Twitter‘ın resmi hesabının takipçi sayısı da 7,7 milyon azaldı.

Onaylı hesaplarda bulunan mavi tik işareti

ABD Başkanı Donald Trump ve Hindistan Devlet Başkanı Narendra Modi den sonra Twitter’da en çok takip edilen ülke lideri olan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takipçi sayısı, 13 milyon 234 binden 13 milyon 29 bine düştü.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın da takipçi sayısı da 2,1 milyon düşerek 101,5 milyon oldu.

Twitter

En çok takipçisi olan, yaklaşık olarak 53,4 milyon takipçiye sahip ABD Başkanı Donald Trump’ın takipçi sayısı da 300 bin azaldı.

Twitter’da en çok takipçiye sahip kullanıcı olan ABD’li şarkıcı Katy Perry’nin takipçi sayısı da 2,5 milyon azaldı. Perry’nin takipçi sayısı yaklaşık 108,1 milyon.