Tek tip kıyafet uygulamasına İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’dan tepki geldi.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan ve Resmi Gazete’de yayınlanan 696 sayılı KHK ile ‘tek tip kıyafet’ uygulaması başlatıldı.

‘Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar sebebiyle tutuklu veya hükümlü bulunanlara, duruşmaya sevk nedeniyle ceza infaz kurumu dışına çıkarılmaları durumunda, ceza infaz kurumu idaresince verilen giysileri giyme zorunluluğu’ getirildi.

Sponsorlu

Daha önce tek tip kıyafet uygulamasına karşı olduklarını belirten İnsan Hakları Derneği(İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’a göre bu uygulama tutukluların adil yargılanma hakkını olumsuz etkileyecek.

Serkan Alan’ın GazeteDuvar’da yer alan haberine göre, 696 sayılı KHK’da düzenlenen tek tip kıyafet uygulamasının Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki tüm suçları kapsadığını anımsatan Türkdoğan, tutuklu milletvekilleri, belediye başkanları ve öğrencilerin de örgüt üyeliği, yardım yataklık gibi suçlamalardan dolayı tek tip kıyafet uygulamasına tabi tutulacağını ifade etti.

“Darbeciler kullanılarak Türkiye’nin en büyük sorunu üzerinden tartışma alanı açılıyor “diyen Türkdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Uygulama başlayınca çok ciddi sıkıntılar çıkacak. Tutuklu milletvekilleri ve tutuklu gazetecilerden dolayı dünya daha fazla izlemeye alacak. Bu insanların hiçbiri bunu kabul etmeyecek diye düşünüyorum. SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) yoluyla olacak mı o da belli değil. Duruşmaya gitmeyen mahpuslara televizyon odasında tek tip kıyafet giydirmek de adil yargılanma hakkı üzerinde ihlale neden olacaktır.

Selahattin Demirtaş cezaevinde çekilen fotoğrafı

Tutuklu yargılanan Milletvekillerinin olduğunu hatırlatan Türkdoğan’a göre ‘Terörle Mücadele Kanunu’ kapsamındaki suçlardan yargılanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na da tek tip kıyafet uygulaması dayatılmak istenilecek. “Bu insanlar bu kıyafeti kabul etmezler” diyen Türkdoğan şunları söyledi:

“Yapılmak istenen tek tip uygulaması insan onuruna aykırı bir uygulamadır. Cezaevleri içerisinde tepkiler oluşacaktır. Ayrıca Türkiye’de başvurabileceğimiz iç hukuk yolu yok ve süreç AİHM’e taşınacaktır. Otoriter uygulamalarda son nokta olan tek tip uygulaması hep hapishanelerde hem de dışarıda demokratik tepkilere neden olacaktır.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Selahattin Demirtaş’ın 398 gündür tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması bugün (7 Aralık 2017) görülmeye başlanmıştı.

Duruşmaya katılmayan Demirtaş, SEGBİS ile bağlanmayı kabul etmemişti.

20 kişilik salonda yapılan duruşmada savcı, Demirtaş’ın tutukluluk hâlinin devamını istedi. Duruşmanın ardından ara kararını açıklayan mahkeme Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına karar vermişti.

Demirtaş’a “terör örgütü kurma, yönetme, örgüt propagandası, suç ve suçluyu övme” gerekçesiyle 142 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Demirtaş’ın Yeniden Başkan Adayı Olması

HDP, MYK üyeleri ve PM üyelerinden çoğunun cezaevinde olması nedeniyle partinin Şubat ayında 3. Olağan Kongre’ye gideceği ve tutuklu Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın,yeniden aday olacağı aktarılmıştı.

30 Kasım’da düzelenen HDP Parti Meclisi (PM) toplantısında, eş başkan Demirtaş’ın durumunun tartışılmadığı gibi böyle bir varsayımın söz konusu olmadığı ifade edilmişti.

HDP’nin 30 Kasım’da yaptığı PM toplantısından sonra partinin 3’üncü Olağan Kongreye gitmesi ve partinin tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın yeniden aday olup-olmayacağı ile ilgili tartışmalar yapılırken, DHA muhabiri, 16 Ekim ve 30 Kasım tarihleri arasında yapılan PM toplantıları ile ilgili bilgilere ulaşmıştı.

HDP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 16 Ekim’de yapılan Parti Meclisi toplantısına cezaevinden mesaj gönderen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, kendisinin iki dönem eş başkanlık yaptığını ve yapılacak kongrede kendisi için parti tüzüğünün değiştirilmemesini istemişti.

Parti Meclisi’ndeki değerlendirmelerden sonra, Edirne Cezaevi’nde bulunan eş başkan Demirtaş’a, kendisinin bir kongrede normal diğer kongrede ise olağanüstü şekilde eş başkan seçilmesinden dolayı yapılacak 3’üncü kongrede aday olmasında tüzük bakımından sakınca olmadığı aktarılmıştı.

HDP tarafından 30 Kasım’da yapılan Parti Meclisi toplantısında ise çoğu tutuklu bulunan PM ve MYK üyelerinin yerlerine yenilerinin seçilmesi ve daha güçlü bir yönetim oluşturulması için Şubat ayında 3’üncü Olağan Kongrenin yapılması kararlaştırılmıştı.

Bu toplantıda, Demirtaş’ın eş başkanlık adaylığının tartışılmadığı, tartışmasız bir şekilde partinin eş başkan adayı olduğunun altı çizilmişti.

Demirtaş’ın Beraat Aldığı Dava

27 Kasım 2017 tarihinde açıklanan karara göre, Demirtaş hakkında, Haziran 2015 seçimleri öncesi Sancaktepe’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ettiği gerekçesi ile yargılandığı davada beraat kararı verilmişti.

Selahattin Demirtaş’ın mahkemede hazır edilmesini talep eden Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’ne Edirne Valiliği “Güvenlik” gerekçesiyle ret yanıtı vermişti.

Demirtaş’ın avukatı Kenan Maçoğlu, “Edirne Valiliği mahkemenize talimat yazmıştır” cümlesiyle Edirne Valiliği’ne tepki göstermişti.

Demirtaş Hapishanede 12 Kilo Verdi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 2016 yılının Kasım ayında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı görmek için her hafta Diyarbakır’dan Edirne’ye giden eşi Başak Demirtaş, “Eşim aylar öncesinden kendileri hakkında tutuklama kararı verildiğini biliyordu. Birçok arkadaşı kendisine yurt dışına gidip orada kalmasını önermesine rağmen kendisi bunu kabul etmedi” dedi.

Başak Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı hakkında en son bilgileri DHA’dan Ferit Aslan’a anlattı.

Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, propagandasını yapmak, toplantı, gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suçlarından 43 yıldan 142 yıla kadir hapsi istenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, aradan geçen 1 yılda yaşadıklarını aktarmıştı.