Tutuklu HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, SEGBİS yoluyla katıldığı duruşmadaki savunmasında süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladığını duyurdu.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından yaptığı açıklamalar ve Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) çalışmaları sebebiyle 31 Ocak’ta tutuklanan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladığını açıkladı.

Güven hakkında açılan davanın üçüncü duruşması bugün Diyarbakır 9. Ağır Mahkemesi’nde görüldü.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bulunan Güven, bu sabah elleri kelepçelenerek ring aracıyla adliyeye getirilmek istendi. Güven’in kelepçe uygulamasını kabul etmediği için adliyeye getirilmediği aktarıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Güven, SEGBİS yoluyla katıldığı duruşmada süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladığını duyurdu.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan’ın aktardığı bilgilere göre, Hakkari Milletvekili Leyla Güven savunmasında, “Sn Abdullah ÖCALAN a uygulanan ağırlaştırılmış tecrit Kürt halkına uygulanan tecrittir. Bu günden itibaren de Abdullah ÖCALA’ a uygulanan tecrite karşı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlıyorum. Adil bir yargılama yapılmadığını, tecrittin bir insanlık suçu olduğunu belirtmek istiyorum. Tecrit bir halka uygulanmaktadır. Bende bu halkın bir parçası olarak, ‘Süresiz Dönüşümsüz Açlık Grevi eylemini başlatıyorum…” dedi.