Almanya’da yaşayan Türklere göre Almanya-Türkiye arasındaki siyasi gerginlik Almanya’da yaşayan Türklerle Almanların ilişkisini olumsuz etkiliyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Ankara ve Berlin arasındaki siyasi gerginlik, Almanya’da yaşayan Türklerin hayatını da doğal olarak etkiliyor. Kamuoyu araştırma şirketi Data 4U’nun Kuzey Alman Radyo Televizyon Kurumu’nun (NDR) “Panorama – die Reporter” programı için yaptığı anketteki verilere göre, Almanya’daki Türkler, Türkiye-Almanya hattındaki gerginlikten olumsuz etkilendi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Ankete katılanların yüzde 52’si Almanlarla Türklerin ilişkisinin son yıllarda kötüleştiği görüşünü kabul etti. Bunların yüzde 59’u bu kötüleşmeye Türk ve Alman hükümetleri arasındaki gerginliklerin neden olduğunu düşünüyor.

Sponsorlu

Yüzde 53’lük bir kesim medyada çıkan haberlerin de etkili olduğunu söyledi.

Çok az sayıda kişi Türk-Alman ilişkisinin kötüleşmeye başlamasının nedenini kişisel sebepler olarak ifade etti.

Ankete katılanların yüzde 12’si Almanya’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerine hak verirken, yüzde 44’lük kesim bunları doğru bulmadığını belirtti.

Bununla beraber ankete katılanların büyük çoğunluğu kendilerini Almanya’da iyi hissettiklerini belirtti.

Ankette 2 bin 800’den fazla Almanya’da yaşayan Türk’e görüşleri soruldu.

Anket sonuçlarına göre Almanya’da yaşayan Türkler arasında sorulara verilen yanıtlar konusunda kuşaklar arasında farklılık bulunmuyor.

Data 4U şirketi en büyük farklılığın eğitim konusunda olduğunu aktardı.

Ankete katılan ve eğitim seviyesi daha yüksek olanların Almanya’ya daha iyi entegre olduğu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a daha eleştirel yaklaştığı aktarıldı. Eğitim seviyesi daha düşük olanlar arasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyulan sempatinin ve izlediği çizgiye desteğin daha fazla olduğu belirtildi.

[Via Deutsche Welle Türkçe]