Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı Mart ayında yıllık oranda yüzde 12,8 azalma yaşandı. Böylece yılın ilk çeyreğinde turistlerin sayısında yaşanan azalma geçen yıla oranla yüzde 10,3 oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı bilgilere göre, Mart ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı 1,65 milyon oldu. En çok turistin geldiği ülke ise İran oldu.
Mart ayında İran’dan gelen turist sayısı yıllık bazda yüzde 0,6 arttı ve 250 bin kişiyi geçti.

ÖZELLİKLER RUS TURİST SAYISINDA ÇOK AZALMA VAR

Sponsorlu

Rusya’dan gelen turist sayısında ise yaşanan düşüş devam ediyor. Mart ayında Rusya’dan gelen turist sayısı yıllık yüzde 59 azaldı ve 24 bin seviyesinin altına kadar geriledi.

Geçen yıl Türkiye’ye gelen toplam turist sayısının yüzde 3’ünden fazlasını Rus turistler oluşturuyordu. Şuan ise Mart 2016’daki payı ise yüzde 1,45’e gerilemiş durumda.

İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi

AVRUPA’DAN GELEN YABANCI SAYISI DA DÜŞTÜ

Avrupa ülkelerinden Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısındaysa Mart ayında yıllık bazda yüzde 18’lik düşüş oldu.

Geleneksel olarak Türkiye’ye en çok turistin geldiği Almanya’dan ise gelen yabancı ziyaretçilerin sayısı Mart ayında yüzde 17 gerileyerek 231 bine düştü. İtalya, İspanya ve Finlandiya’dan gelen turistlerin sayısı da yüzde 30 azalma gösterdi.

Ankara ve İstanbul’da art arda yaşanan bombalı saldırıların ardından Avrupalı turistlerin İspanya’daki tatil beldelerini tercih etmeye başladığı ve Türkiye rezervasyonlarında iptallerin yaşandığı bildirilmişti.

İstanbul’un en çok ziyaret edilen yerlerinden olan İstiklal Caddesi, Taksim, Kadıköy ve Sultanahmet gibi yerlerde kalanlarda da azalma görüldü.