Libya’da General Halife Hafter liderliğindeki Ulusal Ordu, Türkiye’ye yönelik tehdit ve açıklamalar yaptı. Ordu sözcüsü, Libya karasularındaki Türkiye’ye ait gemilerinin vurulması yolunda talimat verildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuyla ilgili bir soruya “Böyle bir talimat varsa, gereğini yaparız. Zaten bu konuyla ilgili tedbirlerimiz alınmıştır” cümlesini kurdu.

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü General Ahmed al-Mesmari, Türkiye’nin ülkedeki çatışmalarda aktif rol aldığını iddia ederek,net bir açıklama yaptı.

Sponsorlu

Mesmari, “Hava Kuvvetleri’ne Libya sularındaki Türk gemi ve teknelerinin hedef alınması yönünde talimat verildi” cümlesini kullandı.

Türkiye’yi General Halife Hafter’e karşı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek vermekle suçlayan Mesmari, “Libya topraklarında tüm Türk vatandaşlarının tutuklanacağını ve Türkiye’den Libya’ya yapılan tüm uçuşların yasaklanacağını” ileri sürdü.

Mesmari, “Türkiye’ye ait Libya’daki şirket ve projeler gibi stratejik alanların da silahlı kuvvetlerin meşru hedefi olarak görüldüğünü” öne sürdü.

Arab News’ün haberine göre; Mesmari ayrıca hava savunma sistemlerinin Türkiye yapımı bir insansız hava aracını düşürdüğünü iddia etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Japonya’daki G20 Zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili gelen bir soruyu böyle yanıtladı.

Konudan haberdar olmadığını belirten Erdoğan, “Böyle bir talimat varsa şu anda ilgili arkadaşım burada. İletiriz. Zaten bu konuyla ilgili tedbirlerimiz alınmıştır. Çok daha farklı şekilde bu tedbirleri alırız” ifadesini kullandı.