Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük askeri üssü Somali’nin başkenti Mogadişu’da açıldı.

Somali merkezli Dhacdo.com haber sitesi, Türkiye’nin yapmaya karar verdiği askeri üssün Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri ve Orgeneral Hulusi Akar tarafından açıldığını yazdı.

TRT World ise Somali ordusundan ve diğer Afrika ülkelerinden 10 bin askerin eğitimi için üsse 200 Türk askerinin konuşlandırılacağını söyledi.

Tatbikat sırasında komut veren bir Türk askeri

Hint Okyanusu kıyısında bulunan askeri üssün, tek seferde bin 500’den fazla askeri eğitme kapasitesinde olduğu belirtiliyor.

Sponsorlu

Verilecek eğitimin amacı, El Kaide bağlantılı İslamcı Eş Şebab örgütüne karşı savaşan Somali ordusuna destek vermek.

Açılıştan önce Eş Şebab örgütü bir askeri üste saldırarak 17 kişiyi öldürdüğünü açıkladı. Cuma günü saldırıya uğrayan Barire üssü başkent Mogadişu’nun 50 kilometre güneybatısında bulunuyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar açılışa katılmak için Cuma günü Mogadişu’ya varmıştı. TSK’nın resmi web sitesinde de paylaşılan ziyaretten resimler de sitede yer aldı.

Orgeneral Hulusi Akar ve Somali Genelkurmay Başkanı Ahmed Jimale Gedi

Orgeneral Hulusi Akar ve beraberindeki heyeti, Aden Adde Uluslararası Havalimanı’nda, Somali Genelkurmay Başkanı Ahmed Jimale Gedi, Türkiye’nin Somali Büyükelçisi Olgan Baker ve diğer hükümet yetkilileri karşıladı.

Somali’nin Hiiraan haber portalına göre, Orgeneral Hulusi Akar’ın ziyareti nedeniyle kentte güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı. Kentin ana caddelerine askerler konuşlandırılırken, bazı caddeler de sivil araçlara kapatıldı.

Türkiye’nin askeri üssün inşaası için 50 milyon dolar harcadığı aktarıldı.

Ülkede Afrika Birliği ve diğer ülkelerden 20 bin asker, Eş Şebab’a karşı savaşıyor.

Kaynak: BBC Türkçe