Akdeniz üzerinden gelen ve İzmir başta olmak üzere Ege kıyılarını etkisi altına alacak “Kırbaç Kasırgası” için yetkililer alarma geçti.

Meteoroloji’den peş peşe uyarılar gelirken, Tropikal fırtına Yunanistan’ın bazı şehirlerinde etkili olmaya başladı. “Zorbas” adı verilen fırtına nedeniyle ülkenin kuzeyinde bazı binaların çatıları uçtu, 400 yıllık Aslan Paşa Camisi’nin üst kısmı yıkıldı.

Atina Meteoroloji Merkezi, dalgaların 11 metreyi aşabileceği uyarısında bulundu.

Sponsorlu

Kırbaç Kasırgası Türkiye’ye doğru geliyor. Yunanistan’da etkili olmaya başlayan ve Yunanlıların “Zorbas” adını verdikleri kasırganın pazar günü Akdeniz ve Ege kıyılarına ulaşması bekleniyor.

MUĞLA, AYDIN, İZMİR, BALIKESİR, MANİSA VE ÇANAKKALE’DE ETKİLİ OLACAK

Yetkililer, kasırganın Muğla, Aydın, İzmir, Manisa, Çanakkale ve Balıkesir’i etkisi altına alacağını belirtiyor.

PEŞ PEŞE UYARILAR GELİYOR!

kasırga gelıyor turkıye

İZMİR VALİLİĞİ: TEKNELERİ KARAYA ÇEKİN, EŞYALARI SABİTLEYİN

Beraberinde aşırı sağanak yağışları da getirmesi öngörülen fırtına sebebiyle Ege Denizi’ne kıyısı olan şehirler alarm durumuna geçti. Yıkıcı etkilere sahip muhtemel fırtınaya karşı teyakkuza geçen İzmir’de valilik, yaptığı son dakika açıklamasında, “Bütün tedbirlerimizi almış bulunmaktayız. Vatandaşlarımızın kıyıdaki teknelerini karaya çekmelerini, sabitlenmemiş tehlike oluşturabilecek malzeme ve eşyalarını güvenli hale getirmelerini öneriyoruz” dedi.

MARMARA’DA DENİZ ULAŞIMI AKSIYOR

Marmara Denizi’nde etkili olan fırtına nedeniyle İstanbul, Bursa ve Çanakkkale’de deniz ulaşımında aksamalar yaşanıyor.

75 KG YAĞIŞ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü de kasırga etkisi yaratacak tropikal fırtınayla ilgili uyardı. Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizliklerin sürdüğüne dikkat çeken Meteoroloji açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün(dün) öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen Alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir. Fırtınanın, Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgâr hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.”

Meteorolojinin Üç Günlük Hava Tahmini ve Kritik Uyarıları Böyle: