Türkiye, Rusya’nın PYD’yi Astana’ya davet etmesine sert çıktı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Rusya’nın Astana sürecine PYD’yi davet etmesine ilişkin, “Bununla ilgili bir emrivaki gibi bir şeyin olduğunu arkadaşlarımız bize dün ilettiler, tabii ki bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

Türk askeri tankı [via AA/ Fırat Yurdakul]
Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptığı basın açıklamasında, dün New York’ta meydana gelen terör saldırısına ilişkin de bir açıklama yaptı. Kalın saldırıyı en şiddetli bir şekilde kınadıklarını belirterek, “Ne adına, kim adına yapılmış olursa olsun bu tür terör saldırılarının insanlık adına hiçbir yerinin olmadığını, en şiddetli ve tereddütsüz şekilde kınadığımızı ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Rusya, PYD’yi Astana’ya Davet Etti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Rusya’nın Astana sürecine PYD’yi davet etmesi konusunda Ankara’nın bakış açısı”nın sorulması üzerine ise, “Bununla ilgili emrivaki gibi bir şeyin olduğunu arkadaşlarımız bize dün ilettiler. Biz de bu konuda derhal girişimlerde bulunduk ve tepkimizi ilettik. Tabii ki bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir.” yanıtını verdi.

Suriye konusunda, “PYD’li ve YPG’li olmayan Kürtlerin oraya Kürt toplumunu temsilen davet edilmesinde hiçbir sorun görmediklerini” belirten Kalın, sözlerine şöyle devam etti:

“Ama PYD ve YPG, PKK terör örgütünün bir uzantısıdır ve onun ne Astana ne Cenevre ne de bir başka toplantıya davet edilmesi asla kabul edilemez çünkü orada fiili durum yaratarak eşkıyalık yaparak, oradaki insanları terörize ederek, DEAŞ’la mücadele kılıfı altında kendine alan yaratarak bir noktaya gelmiş bir terör örgütüne Astana gibi bir uluslararası platformda yer verilmesini biz asla kabul etmeyiz. Zannediyorum oradaki arkadaşlarımızın da müdahalesiyle o sorun yerinde, büyük oranda çözüldü ama bu konuda Rus mevkidaşlarımızla benim de dün bu konuda görüşmelerimiz oldu. Pozisyonumuzu çok net bir şekilde tekrar ortaya koyduk. Bundan sonra da bu tür girişimleri memnuniyetle karşılamamızın, hoş karşılamamızın mümkün olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyorum.” dedi.

KBY’de Yeni Dönem

Mesut Barzani’nin görev süresinin uzatılmamasıyla tüm yetkilerin Neçirvan Barzani’ye devredilmesinin yeni bir tablo ortaya çıkardığını söylen Kalın, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Tabii ki bu talepler değerlendirilir, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirindedir. Kendilerinin uygun görmesi halinde, uygun zaman ve zeminde bu görüşmeler yapılır ama bunun için dediğim gibi öncelikle orada Erbil yönetiminin hala birtakım adımlar atması gerekiyor. Mesela dünden beri devam eden süreç memnuniyet verici, Habur Sınır Kapısı’nın veya Halil Sınır Kapısı’nın merkezi hükümete devredilmesi.

Bu yöndeki adımlar devam ettikçe yani orada statüyle ilgili Irak’ın toprak bütünlüğünü garanti altına alacak normalleşme adımları atıldıkça bu tür talepler de yine değerlendirilir. Uygun zamanda, zeminde bunlar gündeme alınabilir.”