Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, New York Times’ta yer alan bir habere tepki göstererek, bunun gazetecilik olmadığını savundu.

ABD’nin önde gelen basın kuruluşlarından New York Times, önceki gün TSK’nın Şengal’e yönelik düzenlediği hava harekatında ölen İsmail Özden (Zeki Şengali) hakkında ‘kahramandı’ ifadesini kullanmıştı.

New York Times’ta TSK’nın Şengal’deki saldırısıyla ilgili yer alan habere tepki gösteren Sözcü Kalın, “Bu gazetecilik değil. Bu, New York Times tarafından PKK terörizmini meşrulaştırmak ve örtbas etmek için açıkça bir girişim” açıklamasında bulundu.

Kalın, “Bu, New York Times tarafından PKK terörizmini meşrulaştırmak ve örtbas etmek için açıkça bir girişim” dedi.

İbrahim Kalın, “Aynı mantıkla, (Usame) Bin Ladin bazılarına göre kahraman mıydı? (Dragomir) Milosevic ve (Ratko) Mladic’i de bazı insanlara kahraman diye adlandırır mısınız?” değerlendirmesinde bulundu.

Haberde dikkat çeken ifadelere de yer verildi. New York Times, Çarşamba günkü saldırıda, üst düzey PKK üyesi olan Zeki Shingali’yi (İsmail Özden) kızlara zorla cinsel köleleştirme uygulayan ve binlerce erkek Ezidi bireyleri öldüren IŞİD’e bir ‘kahraman’ olarak kabul edildiğini aktardı.

New York Times, Twitter’da Şengal saldırısında öldürülen bir PKK’lıyla ilgili haberi yayınlarken şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türkiye, Irak’ta bir hava saldırısında yasaklı PKK’nın bir liderini öldürdü ancak Kürt militan kuzey Irak’taki Ezidi azınlık grubu için bir kahramandı, çünkü IŞİD tarafından tehdit edildikleri zaman, yardım etti.”