Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu IKBY’de düzenlenecek olan Bağımsızlık Referandumuna ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye’den Federal Kürdistan Bölgesinde planlanan Referanduma ilişkin ilk açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bağdat’da Barzani yönetiminin planladığı Bağımsızlık Referandumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Resmi ziyarette bulunmak için Irak’ın başkenti Bağdat’a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşı Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Referandum kararının iptalini istediklerini belirten Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

– “Musul’un IŞİD’ten temizlenmesinden memnunuz”

– “Irak’ın birlik ve beraberliğinin korunması için yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim. Telafer’in Türkmen kimliği korunmalı. Terörle mücadelede Irak ile ortak mücadele birliğimiz vardır. IŞİD kadar PKK da Irak topraklarında faaliyet gösteren bir terör örgütüdür. Irak ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz.”

Mesut Barzani Bağımsızlık Referandumunu Bir söyleşide dile getiriken ki çekilmiş bir fotoğraf

Erbil’e Referandum Çıkışı

Çavuşoğlu, Türkiye-Erbil-Bağdat arasındaki ilişkiler hakkında da açıklamalarda bulundu. Gerçekleşmesi beklenen referandumla ilgili açıklamalarda bulundu.

– “Erbil ile Bağdat arasındaki tüm sorunların Irak’ın sınır ve toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Tabii ki Erbil’in haklarının verilmesi de önemli. Biz de IKBY’yi IŞİD’e karşı her zaman destekledik. Ancak Erbil’in attığı yanlış adımların da ne kadar yanlış olduğunu kendilerine söyledik”

– IKBY’de bölgesel yönetimlere kendi bayraklarının çekilmesi yanlıştır. Aynı şekilde referandum kararının da yanlışlığını kendilerine defalarca söyledik. Kararın yanlış olduğunu Erbil’de de dile getireceğim” şeklinde konuştu.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Barzani’den “Referandum, doğal hakkımızdır ve Türkiye ile İran Kürtleriyle ilgili değildir. Onlar sorunlarını, içinde yaşadıkları devletlerin hükümetleriyle diyalog yoluyla çözmeli. Ve biz de bu hükümetlere her türlü desteği vermeye hazırız.” açıklaması gelmişti.