Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, “Almanya’da Türklere yönelik saldırılara ilişkin Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ne bir nota verilmiştir.” cümlesini kurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı 4 saat sürdü. Daha sonra Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklama yaptı.

Bekir Bozdağ’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“40 sıralarında düştü. Uçakta bulunan yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti. Allahtan rahmet diliyorum. Enkaza ulaşıldı, karakutu ele geçirildi, hayatını kaybedenlerin naaşlarına ulaşıldı.

Olayın duyulduğundan itibaren Başbakanlık’ta bir kriz masası oluşturuldu. Türkiye’den oraya arama kurtarma ekibi gönderildi. Kazanın sebebi kesin belli değil.

Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından bu yana 42 askerimiz şehit oldu, 202 askerimiz yaralandı. Bu harekat kapsamında terör örgütü mensubu3 bin 381 terörist etkisiz hale getirildi. Toplan 212 bölge kontrol altına alındı. Bölgenin yarısından çoğu kontrol altına alındı.”

ALMANYA’DAKİ OLAYLAR

“Bu saldırılardan büyük endişe duyuyoruz. Pek çok şehirde Türklere ait camilere, derneklere saldırlar yapılıyor. Yakalananlar var mı? görmedik. Alman Hükümetine diyoruz ki bu suçları işleyeneleri yakalamak Alman hükümetinin görevidir.

Türkiye’yi her fırsatta eleştirenlerin bu saldırılar karşısında sessiz kalması düşündürücüdür. Bu konuda tedbir almadıklarını görüyoruz. Alman hükümetinin de bu konuda daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Almanya’da Türklere yönelik saldırılara ilişkin Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ne bir nota verilmiştir.”