Türkiye’de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı.

ABD’nin Türkiye’nin vize başvuruları durdurmasına Türkiye’den misilleme geldi. Türkiye, ABD vatandaşlarının vize başvurusunu askıya aldı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, “Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya alındı. Sınırda vize ve e-vize uygulaması askıya alındı” açıklamasında bulundu.

Türkiye, ABD’nin yayınladığı açıklamanın benzerini, ülke isimlerini değiştirerek yayınladı. Türkiye’den yapılan açıklama şöyle:

Sponsorlu
  • “Son zamanlarda yaşanan olaylar, Türk hükümetini, ABD hükümetinin Türk misyonlarının tesislerinin ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır.
  • Söz konusu değerlendirme sürecinde, ABD’deki büyükelçiliğimize ve başkonsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır. Söz konusu uygulama etiket vizenin yanısıra e-Vize ve sınırda bandrol vize uygulamalarını da kapsamaktadır.”