Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin, PKK’nın üst düzey 3 yöneticisinin başına milyonlarca dolar değerinde ödül koyması kararına ilişkin açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, “ABD’nin kararını olumlu karşılıyoruz. Irak ve Suriye’de somut adımlarla desteklenmeli” ifadesine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın PKK hakkında aldığı karara ilişkin soruyu cevapladı.

Aksoy, “ABD Dışişleri Bakanlığı’nı PKK’nın 3 elebaşının kimliklerini ya da yerlerini tespit edecek bilgiler karşılığında para ödülü koymasını olumlu karşılıyoruz. Bu adımın PKK ve uzantılarıyla mücadele bağlamında Irak ve Suriye’de ortaya konulacak somut eylemlerle desteklenmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, ABD’nin 3 üst düzey PKK’lı kişilerin başına ödül koymasına ilişkin olarak, “YPG’yi PYD’yi PKK’dan ayrı tutuyoruz’ diyorlar. Bununla kandıramazlar. Bunların organik bağının araçsal bir ilişki olmadığını defalarca anlattık. Çok geç kalınmış bir eylem. Bunu yapsınlar olumlu karşılarız ama büyük fotoğraf içinde bu YPG angajmanını perdelemek için yapılan bir şeyse 3 gün sonra gerçek ortaya çıkacaktır” dedi.

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın PKK üst düzey yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verileceğini bildirmiş, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, Müsteşar Yardımcısı Palmer, Ankara ziyaretinde Türk hükümetinden, iş dünyasından üst düzey yetkililer ve milletvekilleriyle görüştüğünü ve iki ülke ilişkilerini ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunma fırsatı yakaladığını ifade etmişti.

ABD’nin NATO müttefiki Türkiye ile iş birliğine değer verdiğini vurgulayan Palmer, şunları söylemişti:

“Ziyaretim kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Rewards for Justice” (Adalet için Ödül) programının PKK’ya mensup üç üst düzey ismi hedef aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım. ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu PKK’lıların kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verilmesini onaylamıştır. Buna göre, Murat Karayılan için (5 milyon dolara kadar), Cemil Bayık için (4 milyon dolara kadar) ve Duran Kalkan için (3 milyon dolara kadar) ödül verilecektir.”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın PKK’yı 1997 yılında yabancı terör örgütü olarak kabul ettiğini hatırlatan Palmer, ABD hükümetinin de 2001 yılında PKK’yı “Küresel Terör Unsurları” listesine aldığını söyledi.