Vatandaşlar, Türkiye’de yaz saati uygulaması bu yıl uygulanacak mı uygulanmayacak mı? Saatler ileri alındı mı alınmadı mı? Şuan saat kaç? gibi soruların yanıtlarını merak ediyor.

Tüm bu soruların yanıtlarını sizlere detaylandıralım istedik. Ayrıca sayfamızdaki anlık saat uygulaması sayesinde şuan saatin kaç olduğunu da öğrenebileceksiniz.

Türkiye’de yaz saati uygulaması 2017’de uygulanacak mı?

Normal şartlarda her yıl Mart ayının son haftasında cumartesiyi pazara bağlayan gecede Türkiye ve Avrupa’da saatler bir saat ileri alınıyordu.

Türkiye bu yıl kış saati uygulamasına geçmedi. Dolayısıyla, hali hazırda yaz saati uygulaması geçerli olduğu için saatlerinizde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok.

Sponsorlu

Yani, Türkiye’de saatler ileri alınmayacak. Fakat cihazlarınızı kontrol etmenizde fayda var. Çünkü; bazı telefonlar otomatik olarak saatlerinizi ileri alabilir.

Çünkü; ülkemiz ‘enerjiden daha fazla tasarruf etmek’ amacıyla kalıcı yaz saati uygulaması başlatmıştı. Ancak bunun pekte verimli olmadığı zaman zaman bazı vatandaşlar tarafından dile getiriliyor.

Elektrik Mühendisleri Odasıyla yaptığımız görüşmelerde verdikleri bilgiler doğrultusunda konuşursak; kalıcı yaz saati elektrik faturalarını artırmakla beraber sabah işe gittiğinizde dışarısı karanlık olduğundan odanızdaki ışığı açmak zorunda kalabiliyoruz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

EMO: Yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılması hanelerin faturasını artıracak

Yaz saati uygulaması neden yapılır?

Dünyadaki bir çok ülke yaz saatine geçiyor. Bu geçişin asıl amacı Güneş ışığından daha fazla yararlanmak ve enerji tasarrufu yaparak ekonomik kazanım elde edebilmektir.

Daha fazla bilgi için EMO Enerji Grubu Çalışma Üyesi Fatih Kaymakçıoğlu’nun, “Yaz saati uygulamasını süreklileştirmek enerji tasarrufu sağlamıyor” yazısına buradan ve Serbest Müşavir Mühendisleri Komisyon Üyesi Serdar Paker’in, “Ülkemiz saat diliminin değerlendirilmesi” adlı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yaz saatinin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için bu haberimize bakabilirsiniz.

Türkiye’de şuan saat kaç?

TRT’ye göre Türkiye saati aşağıdaki gibidir.