Türkiye ve Almanya arasında çıkan kriz büyümeye devam ediyor.

Türkiye ile Almanya ilişkileri kritik bir süreçten geçiyor. Her iki ülke arasında karşılıklı yapılan açıklamalar ile gerilim yükseliyor. Peki bu gerilimin nedenleri ne? Türkiye ve Almanya arasındaki gerginlik ne zaman sona erecek?

Türkiye için şu nokta önemli: kriz devam ederse Almanya‘nın Türkiye’ye yönelik alabileceği bir karar tüm AB ülkelerinde bağlayıcı bir karar haline gelebilir.

Via okuyucuları için 4 başlık altında Berlin ve Ankara arasındaki gerilime neden olan konuları inceledik.

Almanya’nın FETÖ Mensuplarının İltica Taleplerine Olumlu Yanıt Vermesi

Darbe Tankı

Türkiye’nin Almanya’ya en çok tepki gösterdiği konuların başında ‘iltica taleplerine verilen olumlu yanıtlar’ yer alıyor. Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Gülen Cemaatine mensup kişilerin iltica taleplerine olumlu yanıt verilmesine karşı Almanya’ya tepki gösteriyor.

Öte yandan Türkiye, Almanya hükümetini hakkında yakalama kararı bulunan bazı gazeteci ve yazarları desteklemekle suçlamıştı.

Başbakanlığın resmi Twitter hesabından paylaşılan bir tweet bu söylemimizi güçlendiriyor.

Türkiye’de Almanya Vatandaşlarının Tutuklanması

Türk Polis Üniforması
[Fotoğraf via Spaces]
Temmuz ayında Almanya vatandaşı olan insan hakları aktivisti Steudtner Türkiye tarafından tutuklanmıştı.

Büyükada’daki bir toplantı esnasında düzenlenen baskınla gözaltına alınan altı insan hakları aktivistine ‘silahlı terör örgütüne yardım etmek’ suçlaması ile dava açılmıştı.

Bu olaydan sonra Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, aktivistlerin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Almanya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Büyükada’da gözaltına alınan 6 aktivistin tutuklanması kararını ‘kınadıklarını’, tutuklanan aktivistlerden Alman eğitmen Peter Steudtner için verilen kararın ‘tamamen haksız’ olduğunu söylemişti.

İncirlik Kriziyle Birlikte Almanya’nın Askerlerini Çekmesi

Angela Merkel ve Erdoğan

Almanya ve Türkiye arasındaki krizin diğer bir nedeni ise İncirlik askeri üssü.

Darbe girişiminde yer alan kişilere iltica veren Almanya’ya Türkiye sert tepki göstermiş ve İncirlik askeri üssünü ziyaret etmek isteyen Alman milletvekillerine izin vermemişti.

Bu engel üzerine Almanya, İncirlik’te bulunan askerlerini Temmuz ayının ortasında geri çekip, alternatif olarak Ürdün’e yerleştirmişti. Böylelikle iki ülke arasındaki gerilim yükselmeye devam etti.

Türkiye’nin Almanya’da Casusluk Faaliyetlerine İlişkin İddialar

Almanya Başbakanı Angela Merkel

Almanya içerisinde yaşayan ve Gülen cemaati ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen kişilere karşı casusluk faaliyeti yürüttüğü gerekçesiyle Türkiye’yi suçlamıştı.

Geçtiğimiz aylarda bu konuyla ilgili olarak Alman yargısı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturmada Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Alman istihbarat örgütü BND’ye bir liste verdiği iddiaları ele alınıyor.

2017’nin başında Alman polisi bir eve baskın düzenleyerek Türkiye adına casusluk faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle dört kişiyi gözaltına almıştı.

Öte yandan 16 Nisan Referandumu döneminde seçim propagandası yapmak amacıyla yurtdışına çıkan Türk milletvekili ve bakanlarına izin verilmemesi nedeniyle Türkiye ve AB arasında gerilim yaşanmıştı.

Bu gerilim sonrasında Erdoğan’ın Almanya’yı ‘Nazi’ye benzetmesi Alman tarafında sert karşılık bulmuştu.