Son yıllarda değişen hava koşulları dünya genelinde beklenmedik felaketlere neden olurken, Türkiye için de 30 Eylül ve 1 Ekim günlerinde muhtemel bir kasırga felaketi için gün tahmini yapıldı.

Türkiye’nin batı kıyılarının büyük tehlike altında olduğu aktarılıyor.

Sponsorlu

Anlık hava durumu tahminlerine göre Yunanistan’ın batısı ile İtalya yarımadasının arasında kalan İyonya Denizi’nde bir kasırga oluşuyor. Kasırganın yönünü değiştirmeden ilerlemesi durumunda, Türkiye’nin batı kıyılarındaki pek çok kenti vuracağı düşünülüyor.

Kasırganın en sert şekilde vuracağı şehirler arasında Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale var.

Eğer şiddeti karaya ulaştıktan sonra devam ederse, kasırganın Marmara Bölgesi üzerinden İstanbul’a kadar ulaşacağı belirtiliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan resmi açıklamaya göre İyonya Denizi’nde oluşan kasırga, yönünü değiştirmediği takdirde 30 Eylül’de Türkiye’yi vuracak.

Söz konusu kasırganın Yunanistan üzerinde şiddet kaybetmemesi ihtimali de var. Bu da ülkemize ulaştığı anda daha sert bir etki göstereceği şeklinde değerlendiriliyor. Ayrıca kasırgayla gelmesi beklenen yağış Yunanistan’da gerçekleşmezse, Türkiye’nin batı kıyılarını metrekareye 100 kilogram düşecek kadar yoğun bir yağmur bekliyor.

Rüzgar hızının saatte 150 kilometre ulaşması beklenen kasırga, kıyı kesimlerde yüksek dalgalar da oluşturabilir. Rüzgar şiddeti konusunda özellikle İzmir’in büyük etki altında kalacağı belirtiliyor.

Meteoroloji literatüründe, Akdeniz kökenli kasırgalara Tropical Medicane adı veriliyor.

kasırga türkiye ile ilgili görsel sonucu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

“Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen Alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik Fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen Fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir.

Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte Fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; Fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır.”

Tarihimizde ilk defa, genellikle Akdeniz’in orta kesimlerinde etkili olan bu kasırga türü için böylesine şiddetli bir uyarı yapıldı. Her şeye rağmen yapılacak resmi açıklamaları takip etmekte fayda var.

[Via Meteoroloji]