Türkiye seçimleri: Muhalefet Erdoğan'ı tarihi zaferle şaşkına çevirdi

  • Yazan: Paul Kirby & Kagil Kasaboğlu
  • Londra ve İstanbul'da

görüntü kaynağı, REUTERS/Ümit Bektaş

resim yazısı,

Zaferin boyutu netleştikçe muhalefet destekçileri İstanbul ve diğer şehirlerde kutlama yaptı.

Türkiye'nin ana muhalefet partisi İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde seçimleri kazandı.

Sonuçlar, cumhurbaşkanı olarak üçüncü döneminden sonraki bir yıl içinde şehirlerin kontrolünü yeniden ele geçirmeyi ümit eden Recep Tayyip Erdoğan için önemli bir darbe oldu.

Büyüyüp belediye başkanı olduğu İstanbul'u kazanmak için bir kampanya yürüttü.

Ancak şehri ilk kez 2019'da kazanan Ekrem İmamoğlu, laik muhalefetteki CHP'ye ikinci zaferi garantiledi.

Sayın Erdoğan, Türkiye'nin yaklaşık 16 milyon nüfuslu mega şehrinde yeni bir dönem sözü verdi, ancak İstanbul'un görevdeki belediye başkanı, cumhurbaşkanının AK Parti adayının 10 puan önünde, oyların %50'sini kazandı.

Sayın Erdoğan'ın 21 yıl önce iktidara gelmesinden bu yana partisi ilk kez ülke çapında sandıkta mağlup oldu.

Başkent Ankara'da muhalif belediye başkanı Mansur Yavaş rakibine yüzde 59 üstünlük sağladı. Oyların yarısından azı kullanıldığında zaferini ilan etti. Destekçiler, bayrak sallayarak ve araba kornaları çalarak şehirdeki tüm ana yolları kapattı.

CHP'nin ayrıca İzmir, Bursa, Adana ve Antalya tatil köyleri de dahil olmak üzere Türkiye'nin birçok büyük şehrini kazanma yolunda ilerlediği dikkat çekiyor.

70 yaşındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimin umduğu gibi gitmediğini itiraf etti ancak Ankara'daki destekçilerine bunun “bizim için bir son değil, bir dönüm noktası olacağını” söyledi.

görüntü kaynağı, Emin Sansar/Anadolu Getty Images aracılığıyla

resim yazısı,

Cumhurbaşkanı Erdoğan, taraftarlarına partisinin yenilgiden dersler çıkaracağı güvencesini verdi

Gücünü her zaman “halkın iradesine” dayandırdı ve destekçilerine artık seçmenlere saygı duyduğunu söyledi.

Seçim kampanyası sırasında Sayın Erdoğan, son başkanlık döneminin 2028'de sona ermesi nedeniyle bunun son seçim olacağını söyledi.

Ancak eleştirmenler, zaferin onu yeniden ayağa kalkabilmek için anayasayı gözden geçirmeye teşvik edeceğini umuyordu. Bu kadar dramatik bir başarısızlıktan sonra bu pek olası değildi.

görüntü kaynağı, Dolka Bosoğlu/EPA-EFE

resim yazısı,

Ekrem İmamoğlu İstanbul'da muhalefeti kazandı

Buna karşın karar, seçmenleri tarihi bir referandumda Türkiye'nin çehresini değiştirmeye karar verdikleri için öven CHP lideri Özgür Özel için büyük bir kazanımdı: “Ülkemizde yeni bir siyasi ortamın kapısını açmak istiyorlar.”

İstanbul'un en eski semtlerinden Saracen'de belediye binası önünde kalabalıklar toplandı.

Türk bayrakları ve Ekrem İmamoğlu'nun Türkiye'nin kurucusu Kemal Atatürk ile fotoğrafının yer aldığı pankartlar salladılar.

İmamoğlu, “Vatandaşlarımızın bize duyduğu güven ve güvenin karşılığını aldığını söyleyebilirim” dedi.

O ve Mansoor Yawas, 2028 başkanlık yarışı için potansiyel adaylar olarak görülüyor.

İmamoğlu'nun taraftarları, İstanbul'un en eski semtlerinden Sarazen'de davul ve klarnet eşliğinde dans ederken, “Her şey yoluna girecek” sloganları attı.

İstanbul'un mevcut belediye başkanı bu sloganı ilk kez beş yıl önce şehri Erdoğan'ın partisinden kazandığında kullanmıştı. Saracen'deki bazı pankartlar onun şu anki sloganı olan “Tam Hız İleri” sloganını kullandı.

İmamoğlu'nun destekçisi 25 yaşındaki Yeşim Albayrak BBC'ye şunları söyledi: “Bunlar sadece yerel seçimler ama muhalefetin büyük şehirlerdeki zaferi iktidar partisine karşı önemli bir güç olduğunu gösteriyor.”

BBC'ye konuşan 27 yaşındaki Mehmet Bangazi, Türkiye'nin değişime ihtiyacı olduğunu belirterek, “Geçen yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde İmamoğlu veya Mansur Yavaş CHP'nin adayı olsaydı kesinlikle kazanırlardı.”

İstanbul, 85 milyona yakın nüfusuyla Türkiye'nin beşte birini kapsıyor. Şehri Kontrol Edin Ticaret, turizm ve finans dahil olmak üzere Türkiye ekonomisinin önemli bir bölümünü kontrol ediyorsunuz.

Beş yıl önce Sayın İmamoğlu, diğer muhalefet partilerinin desteğiyle İstanbul'da yıllardır süren AK Parti iktidarını devirmişti. Ancak muhalefet koalisyonu geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimi fiyaskosunun ardından çöktü ve AK Parti'nin 2019 zaferini tersine çevireceğine dair büyük umutları vardı.

Pazar günkü seçimler öncesinde AK Parti adayı Murat Kurum'un güçlü itirazıyla referandum sonuca çok yakın görünüyordu.

Ancak iktidar partisi enflasyonun yüzde 67, faizin yüzde 50 olduğu ekonomik krizden kurtulamadı.

Türkiye'nin batısı, güneyi ve kuzeyinin büyük bir kısmı artık muhalefetteki CHP'nin kontrolü altındayken, Kürt yanlısı Demokrat Parti güneydoğunun büyük bölümünü ele geçirdi.

Sayın Erdoğan'ın AK Partisi, Türkiye'nin orta kesimindeki hakimiyetini sürdürüyor ve Kahramanmaraş ve Gaziantep şehirleri de dahil olmak üzere Şubat 2023'teki ikiz depremlerin harap ettiği güneydoğu bölgelerinde ağır bir zafer kazandı.

Ankara'daki parti karargahının balkonundan bahsetmişken, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce dört yılı “kendimizi yenilemek ve hatalarımızı telafi etmek” için kullanmaya söz verdi.

Destekçileri bir kez daha “Durun, bu millet yanınızdadır” sloganları attı.

Pazar günkü seçimlere yaklaşık 61 milyon Türk katılma hakkı kazanırken, bir milyondan fazla genç seçmen ilk kez oy kullandı. Ülkenin 81 ilinde seçmen katılımının %77'nin üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

READ  CANLI: NWSL Draft Tracker kararlar veriyor -- 1 Numaralı Alyssa Thompson, Angel City FC'ye gidiyor; Michelle Cooper hayır. 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir