Defense News’e konuşan ABD’li yetkili, Türkiye’yi S-400 sistemleri alımı konusunda uyardı.

ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın alması halinde Türkiye’nin NATO teknolojilerine erişiminin kısıtlanacağını söyledi.

S-400 füze sistemi

Grant, “Eğer Türkiye S-400’leri alırsa, NATO teknolojilerine erişimi kısıtlanır. İleriki aşamada da Türkiye’nin F-35 tipi 5. nesil bombardıman uçaklarını edinme ve kullanma imkanlarına yönelik tedbirler alınabilir” ifadelerini kullandı.

‘NATO, S-400’lerle İşbirliğine İzin Vermez!’

S-400 anlaşmasının hayata geçmesinin Türkiye ve NATO arasındaki askeri işbirliğini ciddi şekilde etkileyeceğini öne süren Grant, NATO stratejisinin S-400 sistemleriyle işbirliğine izin vermediğine vurgu yaptı.

Sponsorlu

ABD Ne Yapacak?

Sputnik’in aktardığına göre, Türkiye’nin S-400 alımında ABD’nin nasıl bir yol izleyeceğini henüz belirlemediğini de söyleyen Grant, sözlerini şöyle devam etti:

“Öncelikle anlaşmanın hayata geçip geçmediğine, gelecekte bir arada nasıl işlev gösterebileceğimize bakacağız. Ancak şu an için S-400 sistemleriyle işbirliği yapamayacağımızı söyleyebilirim.”

‘F-35 Sevkiyatında Sorunlar Çıkar!’

S-400’lerin Türkiye’nin ilk kez gerçekleştireceği F-35 savaş uçağı alımı üzerindeki olası etkisine de vurgu yapan Grant, 2018 yılında planlanan Türkiye’ye F-35 sevkiyatıyla ilgili sorunlar çıkabileceğini iddia etti.

Öte yandan ABD’li uzmanlara göre Türkiye’nin S-400 sistemlerini ve F-35 uçaklarını bir arada kullanması, Rusya’nın sistemler üzerinden elde edeceği verilerle bombardıman uçaklarının zayıf yönlerini öğrenmesine neden olur ve bu da F-35’ler için bir felaket anlamına gelir.