Suriye ordusunun, YPG ile koordinasyon içerisinde Suriye’nin Menbiç bölgesine askeri personel ve araç sevkiyatı yaptığı belirtildi.

Menbiç

Menbiç’e ve Fırat’ın doğusuna operasyon bir süredir Türkiye’nin gündeminde. ABD’nin Suriye’deki askerlerini geri çekme kararı almasının ardından bölgedeki Kürt güçler de Rusya ve Suriye yönetimleriyle görüşmelere başlamıştı.

AA’nın Menbiç’teki kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Suriye ordusunu taşıyan 40 pikap, 2 tank, malzeme kamyonları ve zırhlı personel taşıyıcılar, yaklaşık 1 saat önce ilçenin güneyinden giriş yaptı.

menbiç

Gazeteci Hasan Sivri ise AA’nın haberinden önce Twitter’da yaptığı paylaşımlarda Suriye yönetimi ile YPG’nin öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçleri (SDF/SDG) arasında görüşmelerin başladığını aktarmıştı. Sivri’nin paylaşımları şöyle:

-Menbic’de bazı gelişmeler var. Bazı iddialar da var ama gerçekleşmeden yazmayalım. SDF ile süren görüşmelerde Halep-BAAS üyeleri de var.

-Menbic’de görüşmelerin ardından Arima karakolunun ve TSK bölgesi ile teması olan birinci birliğin Suriye ordusuna teslim edilmek üzere olduğu iddiası dolaşımda.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre ise, “YPG/PKK sorumlularıyla kısa bir toplantı yapan rejim güçlerinin konvoyu, görüşmenin ardından ilçenin batı kırsalında yer alan Arimah beldesine yöneldi”. Haberde, Münbiç’in batısıyla Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi arasında bulunan cephe hattında yer alan Arimah beldesi, Suriye ordusunun kontrolüne bırakıldı.

Menbiç’in diğer bölgelerinde YPG varlığı sürerken, ABD’nin yakın zamanda ilçedeki askerlerini çekmesi bekleniyor. ABD askerleri, Menbiç ilçe merkezi ve kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesiyle cephe hattı durumundaki Sacu çayı kıyısında konuşlanmış durumda.

Via AA