Rusya’dan ABD’ye iki nota..

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ABD Savunma Bakanı James Mattis’e biri Fırat’ın doğusundaki ABD kontrolündeki bölgedeki durum, diğeri de Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’yla (INF) ilgili olmak üzere iki nota gönderdi.

Rusya Savuma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov’un yaptığı açıklamaya göre, Şoygu, 3 gün önce ABD Büyükelçiliği savunma ateşkesi aracılığıyla James Mattis’e iki nota gönderdi. İlkinde Suriye’de Fırat’ın doğusundaki ABD kontrolündeki bölgelerde artan Kürt-Arap çatışmalarından duyulan endişe dile getirildi.

Sponsorlu

Notada Fırat’ın doğusunda ABD’nin desteğiyle kurulan özerk yönetim bölgesinin siyasi olarak kaydadeğer bir ilerlemenin yanı sıra Suriye’ye barışçıl bir yaşamın getirilmesine, ekonomik altyapıların gelişmesine hiçbir katkı sağlamadığı vurgulandı.

Notaya göre, ABD’nin göz yumduğu hidrokarbon kaçakçılığı da ekonomik alanda canlanmayı olumsuz etkiledi. ABD öncülüğündeki koalisyon, 6 aydır Hacin civarındaki IŞİD teröristlerini yenilgiye uğratmayı başaramadı.

‘9 YERLEŞİM BİRİMİ IŞİD’İN KONTROLÜNDE’

Rus Dışişleri: ABD, Fırat’ın doğusuna fosfor bombalarıyla yeniden saldırdı
Fırat’ın doğusundaki 9 yerleşim birimi 2 bin IŞİD militanının kontrolünde kaldı, koalisyonun bombardımanları yüzünden son aylarda en az 1500 sivil hayatını kaybetti.
Şoygu, Suriye ile ilgili notasında ayrıca 50 bin Suriyelinin kötü koşullar altında hayatta kalmaya çalıştığı Rukban kampındaki duruma da dikkat çekti.

‘ABD KONTROLÜNDEKİ MİLİTANLAR RUKBAN KAMPINA YARDIMI ENGELLİYOR’

Notada El Tanf üssü ve bölgede bulunan ABD kontrolündeki silahlı grupların Rukban kampındaki göçmenlerin gerekli yardımlara ulaşması ve evlerine dönmesini engelleyen başlıca neden olduğu vurgulandı.

Şoygu’nun gönderdiği ikinci nota ise ABD’nin çekileceğini açıkladığı INF ile ilgiliydi. Konaşenkov’a göre, Şoygu, Mattis’e anlaşma ile ilgili farklılıkları konuşmayı teklif etti ve Rusya’nın karşılıklı gündemdeki tüm problemleri görüşmeye hazır olduğunu kaydetti. Ancak 3 gündür konuyla ilgili ABD’den bir yanıt gelmedi.