Türkiye’nin askerini geri çekmesine neden olan pankart krizinin detayları…

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Norveç’teki bir ‘düşman’ tablosunda Atatürk ile kendisinin resimlerinin bulunduğu haberi görünce, NATO tatbikatında bulunan 40 Türk askerini geri çekme kararı aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’ndaki konuşmasında başta Afrin operasyonu, İdlib operasyonu, Suriye iç savaşı, Ekonomi, IŞİD ve CHP konularını ele aldı.

Erdoğan, Rusya’nın kendilerine söz verdiğini belirterek, Rusya’nın oradan çekilmesi durumunda Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında söz verildiğini aktardı.

Sponsorlu

Türkiye NATO Tatbikatındaki Askerlerini Neden Geri Çekti?

Erdoğan, NATO tatbikatındaki askerlerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Dün Norveç’te bir durum oldu. Norveç’te düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar. Bu tabloda Atatürk’ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var. Hedefte bunlar.

Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB’den sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar.

‘Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz’ dediler.

Dedik ki ‘Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.’ Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz.”

NATO’dan Açıklama Geldi

Bir NATO toplantısı

Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında açıklama yapan NATO, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef tahtası olarak gösteren subayın ordudan atıldığını, Mustafa Kemal Atatürk’ü seçen kişinin de teknisyen olduğunu açıkladı.