Türkiye, Kerkük’e yönelik başlatılan askeri operasyon ile ilgili açıklama yaptı.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Irak ordusunun, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) kontrolünde bulunan Kerkük’e yönelik başlattığı operasyonla ilgili açıklamada bulundu.

Türk ordusuna bağlı bir askeri tank

Yapılan açıklamada Kerkük’te PKK mevzilenmesine karşı, “PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında Irak hükümeti ile her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çiziyoruz” ifadeleri yer aldı.

Türk Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama şöyle;

“IKBY’nin Irak Anayasasını ihlal etmek suretiyle gayrımeşru şekilde düzenlediği referandum sonrasında Irak hükümetinin ülkenin toplumsal mozaiğinin bir modelini oluşturan ve tarih boyunca Türkmen soydaşlarımızın yurdu olan Kerkük şehrinde anayasal egemenliğini tesis etmek üzere attığı adımları yakından takip ediyoruz.

Irak hükümetinin Kerkük’te PKK terör örgütü elemanlarına müsamaha gösterilmeyeceğine, bunların mobilize edilmesinin savaş ilanı telakki edileceğine ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz.

IKBY’yi son dönemde yaptığı vahim yanlışlara bir yenisini eklememesi yönünde ikaz ediyoruz. Kerkük’te toplumsal huzur ve barışı bozmaya yeltenebilecek PKK terör örgütünün bu bölgede melce bulmasına vesile olanlar tarafımızdan da sorumlu tutulacaktır.

Bu vesileyle, Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önemi bir kez daha vurguluyoruz. Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında Irak hükümeti ile her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çiziyoruz.

Türkiye, ülkede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilebilmesini teminen atacağı adımlarda Irak hükümetinin yanında yer alacaktır.”

PKK militanları Kerkük’te

[via Dışişleri Bakanlığı]