Saatler kala tropikal kasırga uyarısı üzerine yoğun güvenlik önlemleri yoğunlaştırılırken, Kuşadası’nda objektiflere takılan turistler görenleri şaşırttı.

Yapılan uyarılara aldırış etmeyen turistler, denizin ve sıcak havanın tadını çıkardı.

Sponsorlu

Aydın merkez ve ilçelerinde, bölgeyi etkilemesi beklenen kasırgaya karşı en üst düzeyde alarma geçilirken Kuşadası’nda tatil yapan yabancı turistler, plajlarda güneşlenmeye devam etti.

Aydın’ın turizm ilçesi Kuşadası’nda tropik fırtınaya karşı yetkililer en üst düzeyde önlem alırken, ilçede kriz masası da kuruldu.

Masada Kuşadası Belediyesi’nin Arama Kurtarma Ekipleri de yer aldı. Belediye bünyesindeki Güvercin Masası telefonlarının hafta sonunda vatandaşlardan gelecek ihbar ve yardımlara 24 saat kesintisiz hizmet verecek şekilde planlandı.

Günübirlik gezi tekneleri ve gemiler ise marinaya bağlandı.

Tatillerini geçirmek üzere ilçede bulunan bazı yabancı turistler, denize girdi, kumsala uzanarak güneşlendi.

Türkiye’nin gündemine oturan kasırganın ülkenin batısına ulaşmasına çok kısa süre kaldı. Kırbaç kasırgası olarak anılan doğa olayı Pazar günü Türkiye’nin batısında hissedilmeye başlanacak.

Hava sistemi Ege Denizi üzerinde kuzeye doğru yol alarak İzmir’de beklenenden daha az etki gösterebilir, fakat bu durumda Çanakkale ve Edirne’de risk oranı bir miktar daha artmış olarak görülüyor.

Türkiye’ye Yunanistan’ın güneyindeki Mora ve Girit arasındaki bölgeden yaklaşan kasırgaya dair son tahminlerde kuzeye doğru bazı rota sapmaları görülüyor.