Türkiye-İsrail arasında uzun süredir devam eden diplomatik sorunlar çözülmeye başladı.

Türkiye’in yeni İsrail büyükelçisi Kemal Ökem, altı yıl süren diplomatik sorunları savuşturan iki ülkenin yakınlaşmasıyla birlikte 2010 yılından bu yana ilk resmi elçi olarak hizmet etmek üzere başkent Ankara’ya geldi.

İsrail tarafından Türkiye büyükelçisi olarak hizmet edecek olan Eitan Naeh ise Türkiye’ye gelişinde, İsrail’deki orman yangınlarına Türkiye’nin müdahale ettiğinden bahsederek “İhtiyaç duyulduğunda iki ülkenin birbirlerine yardım etme geçmişi var” dedi.

Naeh, önümüzdeki günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a itimat mektubu göndermeyi planlıyor.

Sponsorlu

Londra’daki İsrail büyükelçiliğinde başkan yardımcısı olarak görev yapan Naeh, Aralık ayının başlarında İsrail hükümeti tarafından Türkiye büyükelçisi olarak seçildi.

Naeh, daha önce de 1993-1997 yılları arasında Ankara’daki elçilikte çalışmıştı.

Naeh, elçiliğin resmi Facebook sayfasında paylaşılan bir videoda “Büyükelçi olarak Türkiye’ye geri döndüğüm için çok mutluyum, yapılacak çok iş var… Resmi olarak burada çalışmaya başlamak için sabırsızlanıyorum” dedi

Mavi Marmara Baskını

Ellerinde Türkiye ve Filistin bayraklarıyla Mavi Marmara saldırısını protesto edenler
Ellerinde Türkiye ve Filistin bayraklarıyla Mavi Marmara saldırısını protesto edenler

Naeh, 2010 yılında İsrail ordusu tarafından, Gazze Şeridi’ndeki kuşatmayı kırmayı hedefleyen eylemcilerin bulunduğu Mavi Marmara gemisine baskın yapılması sonrasında Türkiye’ye atanan ilk elçi.

Gazze filosuna yapılan saldırı sonrasında başka ülkelerinde dahil olduğu uzun süren gizli görüşmeler neticesinde tazminat olarak İsrail, Türkiye’ye 20 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Ve bu mevzu haziran ayında sona erdi.

Türkiye ise geçen hafta, orman yangınlarının çıktığı İsrail’e yangınla mücadele amaçlı bir çok uçak göndermişti.

Atanan büyükelçilerin 12 Aralık’ta göreve başlamaları bekleniyor.