Hollanda ile yaşanan diplomatik kriz sonrasında Türkiye yaptırım uygulama kararı aldı.

Yaptırım kararını bakanlar kurulu toplantısı ardından Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş kamuoyuna duyurdu.

Kurtulmuş, PYD’nin Menbiç’te ‘özerklik’ ilan etmesi dahil bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

Numan Kurtulmuş’un açıklamalarından satır başları:

Sponsorlu
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş

Türkiye bundan sonra diplomatik uçuşlara izin vermeyecek

“Geçen yıl, 27 Aralık 2016’da diplomatik uçuşlara toptan verilmiş olan yani Hollandalı resmi zevatı Türkiye’ye getirecek olan uçuşlara verilmiş olan izinler, bugün itibarıyla iptal edilmiştir. Bu yanlış anlaşılmasın, Hollandalı vatandaşları ilgilendiren bir husus değildir, resmi ziyaretler için Türkiye’ye gelecek ya da Türkiye hava sahasını kullanacak diplomatlarla ilgili bir kısıtlamadır. Hollanda, bu yaptıklarından vazgeçip yaptıklarını tamir edene kadar Türkiye, diplomatik uçuşlara izin vermeyecektir.”

Hollanda ike üst düzey görüşmeler askıya alındı

“Bundan sonraki süreçte, Hollanda bu yaptıklarını bir şekilde telafi edene kadar üst düzey ilişkilerin ve planlanmış toplantıların, bakan ve üstündeki toplantıların, üst düzey resmi görüşmelerin askıya alınması, bunların bir müddet tehir edilmesi kararlaştırılmıştır.”

Hollanda büyükelçisinin Türkiye’ye gelişi yasaklandı

“Bu gerilim, bu kriz, bu kaos adına ne derseniz deyin, bizim çıkardığımız bir kriz değildir, bunun sorumlusu Türkiye değildir. Türkiye, bu krizin sorumlusu olmamasına rağmen, bundan sonraki süreçte sorumlu ama kararlı bir şekilde hareket edecek ve Türkiye ile Hollanda halkının karşı karşıya kalmaması için önemli gayret sarf edecektir. Hollanda Büyükelçisi’nin Türkiye’ye gelmesi yasaklanmıştır.”

TBMM ile Hollanda Parlementosu arasında bağlar koparılıyor

“TBMM ile Hollanda Parlamentosu arasındaki Dostluk Grubu’nun Türkiye kısmının lağvedilmesi, iptal edilmesi konusunda TBMM’ye tavsiye edilmesi yolunda bir karar alınmıştır.”

ve Menbiç konusu…

“Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin olmasından rahatsız değiliz. Sözde kantonların, sözde özerklik ilanlarının hiçbir anlamı yoktur. Minbiç’te oldu-bittiye müsaade etmeyeceğiz. Bütün muhattaplarıyla irtibattayız. DEAŞ’ı oradan çıkartalım derken demografik yapıyı değiştirecek şekilde başka bir silahlı terör örgütünü yerleştirmek Suriye barışına katkı sağlamaz. İlan edilen sözde özerklik ilanlarının değeri olmadığını söylemek isterim”