Türkiye’nin milli füzesinden ilk anlaşma haberi geldi, Fransız-İtalyan ortaklığı EUROSAM ve ASELSAN anlaşma sağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa ziyareti devam ederken, yurtdışından stratejik bir anlaşma haberi geldi.

Fransız-İtalyan ortaklığı olan EUROSAM kuruluşu ile Türkiye’den ASELSAN yeni füze savunma sistemi üretimi için anlaşma imzaladı. Açıklama EUROSAM tarafından yapıldı.

Türkiye’nin yerli füze sistemlerinin parçası olması beklenen ‘Aster- 30 Block 1 NT’ adı verilen gelişmiş füze savunma sistemleri 2023 yılı sonrasında hizmete girecek.

Türkiye’nin de söz konusu ‘geliştirme’ çalışmasına katılması ve böylece 2030’lu yılların ihtiyaçlarını da karşılayacak sistemlere sahip olunması hedefleniyor. Bu sistemler NATO’ya da entegre olabilecek.

EUROSAM halen kullanımda olan Aster 30 füzelerinin daha gelişmiş varyantlarının üretilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirecek.

Teknik Özellikler

Aktarılan bilgilere göre, Aster-30 füzesi, uçak, helikopter, insansız hava aracı, seyir füzeleri ve 600 kilometre menzilli balistik füzelere karşı koruma sağlayacak.

Geliştirme sürecinde olan yeni varyantlar ise 1000 kilometre ve üzeri menzilli balistik füzeleri de önleyebilecek. Aster’in birlikte çalıştığı Arabel radarının 360 derece izleme ve angajman yeteneğine sahip olması da rakiplerine karşı üstünlük kazandırması planlanıyor.

Aynı anda 10 hedefe angaje olabilen sistem taktik balistik füzeleri 10 kilometre irtifada önlemesi, siviller üzerindeki kimyasal ve nükleer tehdidi asgari düzeye indirebilecek. Sistemin deniz platformları üzerinde de kullanılabilmesi mümkün.

Böylece füze savunma sisteminin, Türk Deniz Kuvvetleri’nin devam eden TF-2000 Hava Savunma Firkateyni ve Bölge Hava Savunma Gemisi projesine de entegre edilmesi söz konusu olabilecek.

[Via Milliyet]