Soçi zirvesi sonrasında Türkiye’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile iletişime geçebileceğini öne süren Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (Kafkassam) Başkanı Dr. Hasan Oktay, Türkiye’nin YPG duruşunun değişmez kalacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Oktay, Rusya-Türkiye-İran’ın Soçi’de gerçekleştirdiği Suriye zirvesinden sonra Ankara’nın, Esad’ın ülkedeki geleceğindeki varlığını kabul ettiği bir tablonun ortaya çıktığını söyledi.

Kafkassam Başkanı, Türkiye’nin Suriye’de toprak bütünlüğünü destekleyerek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi görüşmelerinde PYD’nin de hiçbir statü almamasında ısrarcı olacağını ileri sürdü.

Oktay, Rusya ve ABD’nin YPG konusunda anlaşmaya varsa bile ‘Türkiye’nin bunu kabul etmeyeceğini ve terörle mücadele sorununu’ yakında başlayabilecek Esad ile ikili görüşmelerde çözmeye çalışacağını iddia etti.

Sputnik’e değerlendirmelerde bulunan Oktay, Suriye konusunda Türkiye ve Rusya arasında olan görüş ayrılığının Rus-Türk ilişkilerini etkilemeyeceğini de belirtti.

Dr. Hasan Oktay, Ankara için olduğu kadar Rusya için de terörle mücadelenin önemli olduğunu söyleyerek, Türkiye için önceliğin IŞİD ve diğer terör örgütlerinin saldırılarını önlemek olduğunu söyledi.