Dolar/TL 3.90’ın altını gördü.

Türk Lirası

Enflasyondaki yükselişle birlikte ABD ve NATO arasındaki ilişkinin gerilmesi ve jeopolitik gelişmelerin Türk Lirasına baskı yapmasıyla geçen hafta rekorlarını tazeleyen Dolar/TL bu haftaya düşüşle başladı.

Pazartesi sabahına 3.93 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kurunda düşüş akşam saatlerinde hızlandı ve 3.89’a kadar geriledi.

Sponsorlu

Güney Afrika Randı, Pazartesi günü dolar karşısında en fazla değer kazanan gelişen piyasa parası olurken TL ise dolar karşısında en fazla değer kazanan ikinci para konumuna geçerek son dönemlerin en yüksek seviyesine geçti.

Euro da Dolar Gibi Düşüşte!

Euro parası

Geçtiğimiz hafta TL karşısında en çok değer kazanan para birimlerinden biri olan Euro ise haftaya düşüşle başladı.

Geçtiğimiz cuma günü 4,72 seviyelerinde olan Euro pazartesi günü 4,64 seviyelerine kadar geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Döviz Konuşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan [via DHA]
Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü konuşmasında Döviz kurundaki ‘suni’ şişkinliğin kısa sürede sona ereceğini belirtirken, Türkiye ekonomisinin dimdik ayakta durduğunu öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizdeki yükselişe ilişkin şunları söyledi:

“Bugün döviz 3 kuruş yükseldi akaryakıt 2 kuruş arttı, enflasyon yarım puan fazla çıktı diye karalar bağlayanlar ancak 15-20 yıl öncesinin Türkiyesini bilmeyenler olabilir. Ülkemizin ekonomisinin bir gecede yerle yeksan olduğu dövizin 3-5 kuruş değil 5-10 kat birden arttığı günlerden biz buralara geldik. Şimdi konuşuyorlar; ‘Kur şöyle arttı böyle arttı, kur bilmem yok nerden geliyor gidiyor’ bütün bunları konuşuyorsunuz da 1 doların 7 bin 500 liralara çıktığı günleri niye konuşmuyorsunuz? Şu anda biz güçlüyüz. Borsa İstanbul rekor üstüne rekor kırıyor. Döviz kurlarında son günlerde görülen suni şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyorum” dedi.

Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken ABD’de konut satışları verisi izlenecek.

Bu Hafta Neler Olacak?

Haftanın devamında bölgesel Fed Başkanlarının açıklamaları ve Başkan Janet Yellen’ın Çarşamba günü yapacağı konuşma takip edilecek.

BloomberHT’nin aktardığına göre, yine Çarşamba günü Fed’in faiz artırım beklentilerinde önemli rol oynayan ABD PCE enflasyonu açıklanacak.

ABD’de vergi reformuna ilişkin Senato’da yapılacak oylama da piyasaların radarında olacak. ABD Senatosu’nun perşembe günü Cumhuriyetçi senatörler tarafından hazırlanan vergi reformu tasarısını oylaması bekleniyor.

Bitcoin’in Değeri Yükseliyor

Bitcoin

Öte yandan sanal para birimi Bitcoin ise 42,000 TL seviyelerine kadar gelerek geçtiğimiz iki hafta içerisinde toplam değerini yaklaşık olarak ikiye çıkarmayı başardı.

[Via BloombergHT]