ABD ile Türkiye arasında vize krizi çıkmasına neden olan Metin Topuz’dan sonra bir konsolosluk çalışanına daha gözaltına alma kararı verildi iddiası.

ABD Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından bir gözaltı kararı daha geldi. Bu iddia Hürriyet’ten Toygun Atilla tarafından ortaya atıldı.

İddiaya göre, bir konsolosluk çalışanı için daha gözaltı kararı verildi. Gözaltı kararı çıkarılan konsolosluk çalışanının eşi ve oğlunun da sorguda olduğu iddia edildi.

Öncesinde bir ABD İstanbul Konsolosluğu çalışanı, FETÖ soruşturması kapsamında 25 Eylül’de gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Sponsorlu

25 Eylül’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan bir ABD Konsolosluğu çalışanı tutuklanmıştı.

Ne Olmuştu?

İstanbul’da sürdürülen FETÖ soruşturması kapsamında, firari eski savcı Zekeriya Öz ve FETÖ şüphelisi eski polis müdürleriyle de irtibatlı olduğu öne sürülen ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz gözaltına alınmış, adliyeye sevk edilerek ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs‘, ‘Casusluk’ ve ‘Türkiye hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs‘ suçlarından tutuklanmıştı.

ABD, büyükelçilik ve konsolosluklara giden ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıklamıştı.

Türkiye’de bu karara misilleme olarak ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini askıya aldığını açıklamıştı.