Almanya’nın başkenti Berlin’de DW Türkçe’nin sorularını cevaplayan Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, Almanya ile ilişkilerde yeni bir dönem hedeflediklerini ve bu yıl Türkiye’ye de 5 milyon Alman turist beklediklerini kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Almanya ile ilişkilerde yeni bir dönem hedeflediklerini ifade ederek “Siyasi ve görüş farklılıklarımız olabilir ama bunları konuşarak normalleştireceğiz” cümlesini kurdu.

Almanya’da yeni hükümetin 14 Mart’ta göreve başlamasıyla ilişkilerin daha hızlı bir şekilde düzelmesini ümit ettiklerini belirten Kurtulmuş, “Sayın Merkel’ın yeni koalisyon döneminde de Türkiye ile ilişkileri normalleştirme konusunda önemli bir adım atacağını, bu konuda samimi olarak gayret göstereceğini ümit ediyoruz. Türkiye tarafında da yeni dönemde samimi bir işbirliği niyetinin olduğunu görüyoruz. Dolaysıyla burada yapmamız gereken geçmişteki tartışmaları tekrarlamak değil” diye konuştu.

Sponsorlu

Türkiye-Almanya ilişkileri

Türkiye ve Almanya Bayrakları

Türkiye ve Almanya arasında geçmişe dayanan köklü ilişkiler bulunduğunu, ekonomi ve güvenlik gibi alanlarda da her iki ülkenin de birbirine ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Kurtulmuş şunları söyledi:

“Türkiye’nin, şimdi Suriye, Irak oradaki terör örgütlerinin varlığını düşünürseniz, Türkiye’nin Avrupa’nın, Almanya’nın güvenliğini sağlamak bakımından ne kadar önemli, vazgeçilmez bir ortak olduğu da ortadadır. Kaldı ki NATO’nun güneydoğu sınırlarını senelerce, hele hele Soğuk Savaş döneminde Batı ittifakını korumuş bir ülke olarak Türkiye’nin ben AB tarafından da Almanya tarafından da ihmal edilemeyecek bir ortak olduğunu düşünüyorum.”

İlişkilerde ekonominin büyük öneminin olduğunu belirten Kurtulmuş, “Muazzam bir potansiyel var. 37 milyar dolarlık karşılıklı bir ticaret hacmine sahibiz. Şimdi bu gözardı edilecek, siyasi tartışmalara heba edilecek bir konu değildir. Siyasi ve görüş farklılıklarımız olabilir ama bunları konuşarak normalleştireceğiz” dedi.

Almanya ile Türkiye arasında geçen aylarda yaşanan gerilimde seçim kampanyalarının etkili olduğunu savunan Bakan Kurtulmuş, yeni dönemde bunların geride kalmasını, Alman hükümetinin Türkiye konusunda yaptığı seyahat uyarısının da en kısa sürede değiştirilmesini umut ettiklerini söyledi.

 

[Via Deutsche Welle Türkçe/Değer Akal/]