2 yıllık tutukluluğun ardından ev hapsine alınan ABD’li Papaz Andrew Brunson davası nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül hakkında yaptırım uygulama kararı alındığı Beyaz Saray tarafından duyurulmasının ardından Ankara’nın da ‘misilleme’ hazırlıklarına başladığı iddia edildi.

Konuyla ilgili olarak siyasilerden açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu, ‘ABD’li bakanların misilleme olarak Türkiye’ye girmesinin yasaklanacağı’ beklentisinde olduğunu söyledi.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal: Türkiye mütekabiliyet esasına göre gerekli cevabı verecek

Türkiye-ABD

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada atılacak adımlar konusunda “Hiçbir amaca hizmet etmeyecek sözkonusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir” ifadesi kullanılırken; perşembe günü konuya dair konuşan AKP Sözcüsü Mahir Ünal da “ABD’nin yaptırım kararı Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı saldırgan bir tutumdur. Türkiye rasyonel tavrını devam ettirecek. Türkiye mütekabiliyet esasına göre gerekli cevabı verecek” ifadelerini kullandı.

AKP Sözcüsü, şöyle devam etti: “Türkiye haklılığının gerektirdiği adımları atacak güçte. Türkiye hangi adımları atacağını çok iyi biliyor. Dışişleri en kısa zamanda adımlarını kamuoyuna duyuracak.”

Eski Washington Büyükelçisi: Misilleme olarak bakanların Türkiye’ye girmesi yasaklanacak

ABD Hükümet binası

ABD ile Türkiye arasındaki krizin yeni boyutunu BBC Türkçe’ye değerlendiren Türkiye’nin eski Washington Büyükelçisi ve eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu da ‘ABD’nin adalet ve içişleri bakanlığına tekabül eden bakanların misilleme olarak Türkiye’ye girmesinin yasaklanacağı, ancak telefon ve diplomasi trafiğinin süreceği’ beklentisinde olduğunu söyledi.

Washington’ın Soylu ve Gül ile ilgili kararının daha önce bir emsali olmadığını belirten Loğoğlu, iki bakanı kapsayan yaptırımları “ağır olmakla beraber geniş olmayan, sembolik” adımlar olarak nitelendirdi.

CHP’den de misilleme çağrısı geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, konuyla ilgili açıklamasında, “Yapılması gereken mütekabiliyet kurallarına uygun olarak Amerika’daki 2 bakan hakkında, onların bizim bakanlar hakkında aldıkları kararın aynısını almaktır. Biz bunu bekliyoruz. Bunu yapabilirlerse o zaman kozlar eşitlenmiş olur” ifadelerini kullandı.