Bundan 4 yıl önce aramızdan ayrılan Tuncel Kurtiz’in en iyi 5 filmini sizler için derledik.

Tuncel Kurtiz, sadece oyunculuk değil yönetmenlik, senaristlik, yapımcılık ve seslendirme çalışmalarıda yaptı. 27 Eylül 2013’de İstanbul Etiler’deki evinde kalp krizi sonucu 77 yaşında hayata gözlerini yuman Tuncel Kurtiz’in ölüm haberi; tüm Türkiye’yi yasa boğmuştu.

Birçok ulusal ve uluslararası ödül alan Kurtiz, ayrıca Ekim 2011’de 48. Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

İşte Tuncel Kurtiz’in en iyi 5 filmi;

Sponsorlu

1) Umut (1970)

Tuncel Kurtiz ve Yılmaz Güney

Faytonculuk yaparak yaşamını kazanmaya çalışan, Cabbar ve ailesinin içine düştügü çıkmazlar ve kurtulmaya çalışmasını anlatır. Atı bir arabanın çarpması sonucu ölen Cabbar ailesini geçindirmek için emeğiyle çalışarak para kazanamayacağını düşünür ve kestirme bir yol aramaya başlar. Aldığı milli piyango biletine de ikramiye çıkmayınca , bu kez define aramaya başlar.

2) Sürü (1978)

Tuncel Kurtiz ve Tarık Akan

Geçimleri hayvanlar ve hayvancılık üzerine kurulu bir aşiretin reisi olan Hamo’nun (Tuncel Kurtiz) oğlu Şivan (Tarık Akan) düşman aşiretin kızı Berivan ile evlidir. Hayvancılığın eskisi gibi para getirmemesi nedeniyle durumu bozulan Hamo, oğlunun aşiretten ayrılmak istemesiyle çılgına döner. Hamo ve oğulları, adamlarıyla birlikte son sürüyü Ankara’da satmak için trenle yola çıkarlar.

3) Duvar (1983)

Duvar filminden gardiyan Tuncel Kurtiz

Konusunu gerçek olaydan alan film, 1970’li yılların sonunda Ankara Kapalı Cezaevi’nde başlayan bir isyanı konu alır. Hapishanenin tüm ağır ve kirli işlerini yapan, en kötü hücrelerinde kalan çocuklar koğuşundan çıkar isyan. Dördüncü koğuşun çocukları terk edilmiş, hırsız ve katildirler… Bu çocuklar hücresinde, diriliğini yitirmeyen tek şey umut kırıntılarıdır. Bir gün daha iyi bir hapishanenin parmaklıkları ardına kaçabilmektir.

4) Işıklar Sönmesin (1996)

Işıklar Sönmesin

Reis Çelik’in ilk filmi olan yapımda Yüzbaşı Murat ile peşinden gitmek ile görevlendirildiği Seydo’nun Güneydoğu’nun karlı ve çetin coğrafyasındaki mücadele anlatılıyor.

5) Hoşçakal Yarın (1998)

Hoşçakal Yarın

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın hikayesi anlatılıyor. 1968-1972 yılları arasında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de öğrenci ve işçi hareketleri alabildiğince yoğun yaşanmaktadır. Askeri cunta yönetime el koyuyor. Aranmakta olan öğrenciler yakalanıyor ve haklarında idam talebiyle mahkeme başlıyor. Savunma avukatları, gençlerin idam talebini gerektirecek bir suçlarının olmadığını tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor, ama askaeri mahkeme idamda ısrarlı olduğunu belirtiyor. Yargılamalar sonunda üç gence idam cezası çıkıyor.