Tunceli Valisi Tuncay Sonel, kentte devletin operasyonlar esnasında ormanları yaktığı ve müdahaleye izin vermediği iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Sonel, bazı sosyal medya hesapları ve basın-yayın organlarında “Dersim yanıyor” başlığıyla servis edilen haberlerin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

“Bahsi geçen haberlerde kullanılan fotoğraflar ise ilimize ait değildir” diyen Sonel, Hozat ilçesindeki Aliboğazı mevkiinde çıkan örtü altı yangınına müdahale edilerek kontrole alındığını bildirdi.

Vali, kentte başka bir noktada orman yangını olmadığını belirterek haberlerin kasıtlı olarak çıkarıldığını, ‘huzur şehri’ Tunceli’ye gölge düşürülmek istendiğini savundu.

Sonel şunları söyledi:

“Özellikle bazı sosyal medya hesaplarında ve internet sitelerinde terör örgütlerinin propagandasını yaparak Tunceli’de devletin bilinçli olarak ormanları yaktığını ve orman yangınlarına müdahaleye izin verilmediği yönünde yalan ve kasıtlı bilgiler paylaşarak kamuoyunu yanıltan kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.”