Tüm partilerin ve cumhurbaşkanı adaylarının seçim vaatleri arasında yaklaşık iki yıldır sürmekte olan OHAL’i kaldırmak bulunuyor.

AKP’nin 16 Nisan referandumundan beri söylediği seçim vaadini seçimler yaklaşırken gündeme getirmesi akıllara ‘niye bu kadar uzatıldı’ sorusunu getirdi.

Sponsorlu

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan da yeniden seçilmesi durumunda OHAL’i kaldıracağını açıklamasıyla birlikte zincir halkası tamamlanmış oldu.

Özel bir televizyon kanalının canlı yayın konuğu olan Erdoğan, uzun bir süredir yürürlükte olan ve her seferinde uzatılma kararı alınan OHAL’i kaldırma vaadinde bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan, “24 Haziran’dan sonra bu göreve devamım halinde ilk işimiz inşallah OHAL’i kaldırmak olacaktır” cümlesini kurdu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise bugün yaptığı açıklamada ‘OHAL’in kaldırılması Türkiye’ye bakışı değiştirecek’ değerlendirmesinde bulundu.

erdoğan ve mehmet şimşek

Şimşek, “Cumhurbaşkanımız net bir şekilde ilk işimizin OHAL’i kaldırmak olacağını ifade etti. Bu da dışarıda Türkiye’nin algısını, ülkemize bakış açısını olumlu yönde değiştirecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, “Şimdi kaldır, elini tutan mı var?” cümlesini kullandı. Muharrem İnce ayrıca, yemin ettikten hemen sonra OHAL’i kaldıracağını tekrarladı.

Ayrıca HDP cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ta seçim manifestosunda ilk olarak OHAL’i kaldıracağını açıklamıştı.

‘OHAL’in kaldırılması’ vaadinden bulunan bir başka lider de İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener idi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener