Türk Silahlı Kuvetleri’ne (TSK) bağlı savaş uçaklarının, Kandil Dağı ve Bradost bölgesini bombaladığı öğrenildi.

IKBY merkezli TV kanalı Rûdaw muhabiri, 3 Türk savaş uçağının akşam saatlerinde şiddetli bir şekilde bazı köyleri ve Kandil Dağı’nın yüksekliklerini bombaladığını aktardı.

Rûdaw’ın aktardığı habere göre, Rewanduz Kaymakamı Havkat Kestan Ahmed, “Uçaklar Serkeli, Keleki Baleyan Zarkeli yüksekliklerini bombaladı. Bombalamalar halkın üzerinde korku ve endişeye neden oldu” dedi.

Bradost bölgesine ilişkin olarak da Sidekan Nahiyesi Sorumlusu İhsan Çelebi, Hakurk yükseklikleri, Kara Boğazı ve Şapan yüksekliklerinin bombalandığını aktardı.

Öte yandan TSKMAP adlı bir internet sitesinde bombardımanın yapıldığı noktalar işaretlenerek belirtildi. Hava saldırısının saat 22.10 civarında gerçekleştirildiği bilgisi de aktarıldı.

TSKMAP’te yer alan haritada, “Türk jetleri Kandil Dağına ve çevresinde bulunan köylerdeki HPG/PKK’ya ait hedeflere hava harekatı düzenledi.” ifadelerine yer verildi.

İran’dan ‘Kandil operasyonu’ açıklaması!

İran Devrim Muhafızları

Seçime kısa bir süre kala başlatıldığı açıklanarak ‘seçim malzemesi’ olarak kullanıldığı düşünülen Kandil operasyonuna ilişkin İran’dan gelen açıklamada, “Türkiye’nin Kandil operasyonunun desteklenmeyeceği” belirtildi.

Daha önce yapılan yorumlarda İran’ın ‘desteğinin’ önemine dikkat çekilmiş, Ankara da Tahran’la görüşüldüğünü aktarmıştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi, İran’ın Türkiye’nin PKK’ya yönelik başlattığı askeri harekâtı desteklemediğini belirtti.

Erdoğan, Kandil’den bahsederken ‘birkaç gün içinde müjdelerimiz olacak’ dedi!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultangazi’de konuştu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kandil’e yönelik operasyondan bahsederken “Size birkaç gün içerisinde daha başka müjdelerimiz olacak” cümlesini kurdu.

Erdoğan’ın Kandil’e operasyonu söylemi seçim taktiği mi?

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kandil’e operasyon başlattıklarını ilan etmesinin, 24 Haziran seçimleri öncesi “milliyetçi oyları kazanmak için bir taktik” olarak nitelendiğini yazdı.

Pazartesi günü Erdoğan, Kandil’e operasyon başlattıklarını açıklamış ve “20 uçağımızla 14 önemli noktayı yok ettik” cümlesini kurmuştu.

FT’ye konuşan uzmanlar ise sahada Kandil’e harekatın başladığına işaret edecek askeri koşulların henüz oluşmadığını ileri sürdü.

[Via TSKMAP, Rudaw]