15 Temmuz’un kritik isimlerinden biri olarak görülen Zekai Aksakallı istifa etmek istedi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Savunma Bakanlığı atamalarında, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’ın rütbesi düşürülerek 2. Kolordu Komutanı olarak atandı.

Zekai Aksakallı’nın, atama üzerine istifa dilekçesini verdiği iddia edildi. Bu gelişmeden sonra Genelkurmay’da Korgeneral Aksakallı’yı istifadan vazgeçirmek için ikna çabalarının sürdüğü belirtildi.

15 Temmuz darbe girişiminin en önemli isimlerinden biri olan ve Ömer Halisdemir’e darbeci Semih Terzi’yi öldürme emri veren Özel Kuvvetler Komutanlığı komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’nın Gelibolu 2. Kolordu Komutanlığı’na atanması üzerine Kara Kuvvetleri’ndeki görev süresi dolmadan istifa etmek istedi.

Sponsorlu

Aksakallı ile birlikte istifa etmek isteyen başka askerlerin de olduğu ifade edildi. TSK’da yaşanan bu flaş gelişmeler üzerine TSK’dan şuana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Edindiğimiz son bilgilere göre; Aksakallı’nın ikna edilip istifasından vazgeçti.

Türk askerleri [Fotoğraf: endtimeheadlines.org]
T24 yazarlarından Metin Gürcan, General Aksakallı’nın TSK’nın sahada aktif mücadele verdiği harekat bölgelerinden en uzağa, Türkiye’nin en sakin ve de en pasif kolordulardan birine kendisi için ‘kıyak‘ sayılabilecek bir makama tayin edilmesi ile Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bir tuğgeneralin atanmasına da kırılmış olabileceğine dikkat çekti.

Aksakallı’nın yerine Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı görevine 2. Özel Kuvvet Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ercan Çorbacı atandı.