Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) yemek duasında değişiklik yapıldı.

TSK yemek duası ve cenaze törenlerine ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından yayımlanan emirle yemek duasındaki “Tanrımıza hamdolsun” ifadesinin yerine “Allahımıza hamdolsun” ifadesi konuldu.

Sponsorlu

Daha önce “Tanrımıza hamdolsun, milletimiz var olsun” ifadesinin yer aldığı duada ‘uygulama birliği sağlamak ve tereddüdü ortadan kaldırmak‘ nedeniyle düzenlemeye gidildi.

Savunma Bakanı Canikli’nin imzasını taşıyan emirle birlikte yemek duası metni “Allahımıza hamdolsun, milletimiz var olsun” şeklinde yeniden düzenlendi.

Yemek duasıyla ilgili yemekhanelerde bulunan levhalar da yeni düzenlemeye göre düzeltildi.

Söz konusu değişiklik, yemekhanelerdeki yeni dua levhalarına da yansıdı. Bakan Canikli imzasıyla yayımlanan emirde, şu ifadeler yer aldı:

“Milli Savunma Bakanlığına bağlı birlik, karargah ve kurumlarda yemek duasının metniyle ilgili bazı tereddütler yaşandığı ve uygulamada farklılıklar olduğu bilinmektedir.

Mevcut tereddütleri ortadan kaldırmak ve yemek duasında birliği sağlamak maksadıyla, birlik karargah ve kurum amirlerince yemekhanelerde bulunan yemek duası levhası ‘Allahımıza hamdolsun, milletimiz var olsun’ şeklinde düzenlenerek yemek duası bu metin doğrultusunda yapılacak.

Kuvvet komutanlıklarınca ilgili yönerge veya devamlı emirlerde emir esaslarına göre gerekli değişiklikler yapılarak yayımlanacak. Emrin alınmasına müteakip bölük/batarya/müstakil takım seviyesine kadar yayımlanarak uygulamaya başlanması sağlanacaktır.” denildi.

Ayrıca, Bakan Canikli tarafından, askeri cenazelerde tören sırasında bando tarafından cenaze marşı yerine Buhurizade Mustafa Itri’nin ‘Tekbir’ adlı eserinin çalınmasına yönelik de bir emir yayımlandı.