TSK, Kobani’ye top atışı gerçekleştirdi. Bölgedeki kaynaklar bombardımanda Kobani köylerindeki evlerin zarar gördüğünü aktarırken, Türkiye basını ise YPG mevzilerinin hedef alındığını bildirdi.

Türk askeri tankları

Türkiye, Kuzey Suriye’de Kobani’ye bağlı bazı köyleri bombaladı.

Zor Mağar bölgesinde bulunan YPG mevzilerine obüs atışı yapıldığı öğrenildi.

Erdoğan, dün Suriye üzerine gerçekleştirilen zirvede Fırat’ın doğusuna vurgu yapmıştı.

Bölgedeki kaynakların aktardığına göre bombardımanda Zormixar ve Xirab Eto köyleri hedef alındı. Bombalandırma tanklarla gerçekleştirildi.

Türk basınında ise bombardıman “Fırat’ın doğusunda YPG vuruldu” başlığıyla servis edildi. Zormixar (Zor Mağar) bölgesinin bombalandığı, YPG mevzilerinin hedef alındığı bildirildi. Aynı bölge 19 Haziran’da da vurulmuştu.

TSK ise Kobani’ye bağlı Zormixar bölgesindeki YPG mevzilerini bombaladığını duyurdu. YPG’ye yakın kaynaklar da bu bilgiyi teyit etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait obüs bataryaları Rojava’nın Kobani kentine bağlı Zormixar bölgesinde YPG’ye ait mevzileri bombaladı.

AA’da yer alan haberde, “Fırat Nehri’nin doğu kıyısında bulunan ve Türkiye sınırına hakim yükseltilere sahip olan Zor Mağar bölgesindeki terör örgütü faaliyetlerini engelleme kapsamında top atışları yapıldı” ifadelerine yer verildi.

Haberde “Yerel kaynakların aktardıklarına göre, TSK, Zormixar tepesinde terör örgütü tarafından inşa edilen siper ve mevzileri hedef aldı” ifadelerine yer verildi.

YPG’ye yakın kaynaklar da doğruladı

Menbiç’te bir YPG’li

Diğer taraftan YPG’ye yakın kaynaklar da TSK’nın bu sabah saat 10.00’da Kobani’nin batısındaki Zormixar köyüne Aşme, Çarixli ve Xirab Eto köylerine köylere tank ve obüs atışı yaptığını açıkladı.

YPG kaynakları köylerde bulunan evlerin zarar gördüğünü ve bombalamanın devam ettiğini aktardı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün, Dırat’ın doğusunu kastederek, “Afrin’i özgürleştirdiğimiz gibi Münbiç’i, Aynel Arab’ı (Kobani) Telabyad’ı Suriye’nin kuzeyindeki diğer toprakları da bölücü örgütün zulmünden kurtaracağız” demişti.

Erdoğan operasyon sinyali vermişti

Mart 2011’den bu yana devam eden Suriye krizine çözüm için bugün İstanbul’da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron görüşmelerin ardından ortak açıklama yapmıştı.

Dün gerçekleştirilen dörtlü zirvede konuşan Erdoğan, Fırat’ın doğusuna operasyon düzenleme sinyali de vermişti.

Erdoğan dün şunları söylemişti:

“Bugün Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda inancımızı teyit ettik. Terör örgütlerini kaynağında bertaraf etme konusunu ele aldık. Terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni emrivakilerin dayatılmasını asla kabul etmeyeceğiz. Fırat’ın doğusunda tehditleri bertaraf etmeyi sürdüreceğiz.”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekim ayı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı açıklamada Fırat’ın doğusuna operasyon mesajı verirken, “Bu sözlerimiz son ikazlarımız olarak kabul edilmelidir” demişti.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

“İdlib’de büyük bir felaketin önüne geçmeyi başardık. İmzalar atıldığından bu yana İdlib’de bir sıkıntı yaşamıyoruz, bölgede huzur, sükun var. Şimdi sırada Fırat’ın doğusundaki terör yuvalarının ortadan kaldırılması vardır. Artık dikkatimizi ve enerjimizi Fırat’ın doğusuna çevirmekte kararlıyız. Bizim tek bir amacımız var; o da bölgedeki krize Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde her mezhepten ve kökenden kesimi kucaklayacak, adil, sürdürülebilir, demokratik, siyasi bir çözümün bulunmasıdır. Kimseyi zorla, hala çok ciddi tehditlerin bulunduğu bir coğrafyaya göndermeyi aklımızdan dahi geçirmedik, geçirmeyeceğiz. Bizim fiili çatışmaya girme gibi bir amacımız yoktur. Ortaklarımıza diyoruz ki gelin sırtınızdaki bu yükten kurtulun. Bu terör örgütü PKK’dır onun yan kolları YPG ve öbür tarafta PYD’dir. Bu sözlerimiz son ikazlarımız olarak değerlendirilmelidir.'”