TSK, IŞİD’in yaktığı asker için anıt yapacak

TSK, IŞİD’in yaktığı asker Sefer Taş için anıt yapacak.

TSK, 1 Eylül 2015’te tarihinde IŞİD tarafından kaçırılan ve 22 Aralık 2016 tarihinde yakılarak infaz edildiğine dair görüntüleri yayımlanan iki askerden biri olan Sefer Taş için anıt yapacak.

Sefer Taş’ın babası Aydın Taş oğlu için anıt yapılacağını duyurdu.

Görev yaptığı Kilis Sınır Karakolu’ndan 1 Eylül 2015’te tarihinde, IŞİD tarafından kaçırılan ve 22 Aralık 2016 yılında yakılarak infaz edildiğine dair görüntüleri yayımlanan iki askerden biri olan Sefer Taş’a devlet tarafından şehit statü verildi.

Sponsorlu

Sefer Taş’ın ailesi, uzun zamandır oğlunun akıbetine ilişkin bilgi talep ediyordu. Aile, birçok devlet kurumuna başvuru yapmış ancak sonuç alamamış, en sonunda ise dava açmıştı. Davanın hemen ardından devlet yetkilileri Taş Ailesi’nin evine giderek, Sefer Taş’a ‘şehitlik’ statüsünün verildiğini açıklamıştı.

BirGün gazetesine konuşan Sefer Taş’ın babası Aydın Taş, şöyle konuştu: “Taziyeye geldiler, cenaze namazı kılındı. Şehitlik belgesi verdiler, onun dışında bir açıklama yapılmadı. Şu ana kadar teyit etmek için bu kadar uzun süre beklediklerini söylediler. Bunun için bu zamana bırakmışlar. Cenazeyi bulmak için araştırma yapacak devlet. Ulaşılırsa size teslim edeceğiz dediler. Şu an, anıt yapacaklar.”

IŞİD, 22 Aralık 2016 gecesi askerler Sefer Taş ve Fethi Şahin’in yakılarak infaz edildiğine dair 19 dakikalık bir videoyu sosyal medya üzerinden paylaşmıştı. Görüntülerin ardından hükümet tarafından açıklama yapılmamış, gece yarısından itibaren internete erişim kısıtlanmıştı.

Videoda, asker kamuflajı içindeki bir kişi Türkçe konuşarak isminin Sefer Taş olduğunu belirtmişti.

Genelkurmay Başkanlığı, görüntülerin incelendiğini belirtmiş, Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri ise görüntülerin gerçek olup olmadığına ilişkin bir tespit yapılmasının ardından konuyla ilgili bir açıklama yapılacağını açıklamıştı.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Bu video görüntüleri ile ilgili TSK’dan teyit edilmiş bir bilgi yoktur. Kusura bakmasınlar, medyadaki bazı arkadaşlar da ayaklarını denk alsınlar. Uyduruk görüntülerle halkı galeyana sürükleyemezler” ifadesini kullanmıştı.

2 Türk Askerini İnfaz Eden IŞİD’li İki Kez Gözaltına Alınıp Serbest Bırakılmış

2 Türk askerini yaktığı iddia edilen IŞİD’li: Hasan Aydın

Öte yandan IŞİD’in elinde rehin tuttuğu 2 Türk askerini yaktığı iddiasını içeren videoda yer alan ve Türkiye’yi tehdit eden IŞİD’li terörist Hasan Aydın’ın, 2012’de Adana’daki El Kaide operasyonunda gözaltına alındığı ve 2015’te Hatay’dan Suriye’ye geçmek isterken yakalanıp serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı.