ABD Başkanı Donald Trump’tan rahip Andrew Brunson’ın Türkiye’de evhapsinde tutulmasına bir tepki daha geldi.

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada Türkiye’de ev hapsinde tutulan Pastör Andrew Brunson konusunda “Oturup, bunu kabul etmeyeceğiz, daha bu iş bitmedi” dedi.

Sponsorlu

ABD Başkanı Trump , rahip Andrew Brunson için yaptığı açıklamada, “Bizim insanımızı bizden alamazsınız, ne olacağını göreceksiniz” dedi.

Trump Beyaz Saray’ın önünde gazetecilere yaptığı açıklamada “Bir dost gibi davranmadılar. Ne olacağını göreceğiz. Pastör Brunson harika bir insan. Casus diye uydurma bir suçlama yönelttiler ve o bir casus değil. Şu anda yargılanıyor, tabii buna yargılama diyebilirseniz. Çok uzun süre önce Pastör’ü geri vermeliydiler ve bence Türkiye çok çok kötü davrandı, daha bu iş bitmedi. Oturup bunu kabul etmeyeceğiz, insanlarımızı alıkoyamazlar, dolayısıyla ne olacağını göreceğiz.” dedi.

Mike Pence: Kimse Trump’ı test etmesin!

Öte yandan, ev hapsine alınan Rahip Brunson’un serbest bırakılması gerektiğini belirten ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’ye yönelik tehditvari bir mesaj daha vermişti: “Türkiye, Başkan Trump’ın kararlılığını test etmemeli.”

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Rahip Brunson Türkiye’de tutuklu masum bir insan ve hukuk kurallarına göre serbest kalması gerekir. Türkiye, Başkan Trump’ın kararlılığını test etmemeli. Trump, yurtdışında haksız yere tutuklanan Amerikalılar’ın Amerika’ya, eve dönmeleri konusunda kararlı” ifadelerine yer vermişti.