ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın ülkesine ait bir insansız hava aracını düşürmesinin ardından yükselen tansiyonla ilgili, “İran’a karşı askeri seçeneğin halen masada, İran’a ek yaptırımlar getireceğiz”, cümlesini kurarken, “İran’la her şeye yeniden başlamak önemli, İran’ı yeniden güçlü yapalım” açıklamasında bulundu.

Trump, ABD Milli Güvenlik Danışmanı John Bolton hakkında ise onun gerçekten de bir ‘şahin’ olduğunu, ancak İran konusunda herkesi dinlediğini, ayrıca kendisinin pek çok yüksek kalitede İranlı arkadaşının olduğunu belirtti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Sponsorlu

İran Devrim Muhafızları Ordusu ülkenin güneyindeki Hürmüzgan eyaletinde ABD Hava Kuvvetleri’ne ait ‘casus’ insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü duyurmuştu.

Devrim Muhafızları’na ait internet sitesi Sepah News’te yapılan açıklamada İHA’nın Umman Körfezi’ne kıyısı olan Kuhmubarek kenti sahilinde İran hava sahasına girdiği esnada vurulduğu kaydedilmişti.

İran devlet haber ajansı İRNA da bilgiyi doğrulayarak uçağın ABD’ye ait ‘RQ-4 Global Hawk’ tipi İHA olduğu bilgisini paylaşmıştı.

ABD: İran hava sahasında uçan uçağımız yok

Öte yandan Amerikan ordusu kendilerine ait insansız hava aracının İran hava sahası içerisinde vurulduğu bilgisini yalanlamıştı.

Ordu sözcüsü Bill Urban, “Bugün İran hava sahasında görev yapan ABD’ye ait bir uçak yoktu.” açıklamasında bulundu. Daha sonra ABD’li bir yetkinin yaptığı açıklamada insansız hava aracının Hürmüz Boğazı üzerinde uluslararası hava sahasında düşürüldüğünü doğrulamıştı.

Tahran ile Washington arasındaki ilişkiler, ABD Başkanı Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararının ardından gün geçtikçe geriliyor. ABD, geçtiğimiz hafta Umman Körfezi’nde iki petrol tankerine yapılan saldırıdan İran’ı sorumlu tutarken Tahran tüm suçlamaları reddediyor.

‘Trump İran’a saldırı emri verdi, operasyon son anda iptal edildi’