Gelecek hafta İngiltere’ye resmi ziyarette bulunması beklenen ve Kraliçe 2. Elizabeth ile Başbakan Theresa May’le görüşecek olan Trump’ı çok sayıda kişinin ‘Dev Bebek Trump’ balonuyla protesto etmesi bekleniyor.

Donald Trump’ı altı bezli, elinde sürekli bir cep telefonu tutan, mızmızlanan bir bebek şeklinde tasvir eden 6 metrelik ‘Dev Bebek Trump’ balonuna ‘barışçı protesto hakkı’ gerekçesiyle izin çıktı.

Görevinin başlangıç dönemlerinde Twitter’da Trump’la söz düellosuna giren Londra’nın ilk Müslüman Belediye Başkanı Sadık Han, ABD Başkanı Donald Trump’ın gelecek hafta yapacağı İngiltere ziyareti sırasında 6 metre yüksekliğindeki ‘Dev Bebek Trump’ balonunun parlamento üzerinde uçurulmasına izin verdi.

Sadık Han’ın sözcüsü “Belediye Başkanı barışçı protesto hakkını destekliyor ve bunun birçok şekilde yapılabileceğini anlıyor” şeklinde konuştu.

Protestonun arkasındaki isim olan Leo Murray, Han’ın onay kararında eyleme yönelik aşırı desteğin etkili olduğunu söyledi. İnternet üzerinde yapılan imza kampanyasına 10.000’den fazla kişi destek vermişti.

Sky News’a konuşan Murray “Bu konuda Belediye Başkanı’nın ofisi ile iyi bir başlangıç yapamamıştık. En başta ‘Bebek Trump’ı meşru bir eylem olarak tanımamışlardı. Ancak planımıza yönelik halktan gelen desteğin ardından Belediye mizah duygusunu yeniden keşfetmişe benziyor.” dedi.

‘Dev Bebek Trump’ balonu sabah 09.30’dan 11.30’a kadar İngiltere Parlamentosu civarında havada süzülecek.