ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yeni yaptırım kararlarını açıklamasının ardından Doların TL karşısında değer kazancı rekor seviyelere ulaştı.

Donald Trump attığı Twitter mesajında, “Türk lirası, çok güçlü dolarımız karşısında hızla düşerken Türkiye’den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdim! Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil!” ifadelerini kullandı.

Dolar/TL kuru bu açıklama sonrası hızlı bir sıçrayışla günlük yüzde 22 yükselere 6,87’ye çıktı. Bu sıçrayışla birlikte TL’nin yıl başından beri dolara karşı kaybı yüzde 80’i buldu. Euro/TL kuru ise 7,7717 ile yeni rekorunu kırdı. Sterlin 8,49’u buldu.

Gazetenin Sadece Bir Haberi Bu Kadar Etkiye Neden Oldu

Dünya basını [via ARŞİV]
Cuma sabahı Financial Times’ın haberi Türk Lirası cinsi varlıklarda satış dalgasının artmasına neden olmuştu.

Financial Times gazetesi liradaki düşüşün euro bölgesine olası etkilerinin Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) kaygılandırdığını aktarmıştı.

Gün boyunca 5,53 ile 6,30 arasında seyreden parite, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayburt’taki konuşmasında verdiği mesajların piyasalardaki kaygıları gidermemesi üzerine yeniden 6 TL’nin üzerine çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının hemen ardından euro/TL paritesi bir kez daha 7’nin üstüne çıkmıştı.

Erdoğan yastık altındaki dövizlerin bozdurulması çağrısını yinelemiş ve “Dolar molar bizim yolumuzu kesemez” cümlesini kurmuştu.

Dolar neden yükseliyor?

Dolar

İşlemciler, piyasada hacmin çok yüksek olmadığını ve bu nedenle de en ufak işlemlerin bile büyük dalgalanmalara neden olduğunu bildiriyor.

Türk Lirası’nın hızlı değer kaybında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın para politikasına daha fazla müdahale ettiği ve Merkez Bankası gibi kurumların bağımsızlığını kaybettiğine yönelik kaygılar etkili olmayı devam ettiriyor.

Ayrıca Financial Times gazetesinde bugün yer alan bir haber, lira üzerindeki aşağı yönlü baskının daha da artmasına yol açtı.

Gazete, Avrupa Merkez Bankası’nın euro bölgesinin en büyük bankaları arasında bulunan BBVA, UniCredit ve BNP Paribas’nın liradaki sert düşüşten etkilenme olasılığının yarattığı riskten kaygı duyduğunu aktardı.

Gazetenin konuya yakın iki kişiye dayandırdığı haberinde, ECB’nin Türkiye’deki bankaların liranın değer kaybı nedeniyle döviz kredilerini ödeyememe riskinden endişelendiğini belirtti.

Bankacılık sektörünün toplam varlıklarının yüzde 40’ını döviz cinsi kredilerin oluşturduğu vurgulandı.

Haberde, liradaki değer kaybının Türkiye’de büyük yatırımları bulunan Avrupa bankalarının gelirlerini olumsuz etkilediğine de dikkat çekildi.

Albayrak, Yeni Ekonomi Modeli’ni açıkladı

Piyasanın izlediği bir diğer gelişme de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün açıkladığı yeni ekonomi modeli oldu.

“Tüm piyasa paydaşlarıyla daha etkin bir iletişim ve güvene dayalı süreci ortaya koymamız lazım” diyen Bakan Albayrak, Yeni Ekonomi Yaklaşımı’nın ayaklarını şöyle sıraladı:

  • Enflasyonla güçlü mücadele
  • Çok daha sıkı bir Hazine ve Maliye Bakanlığı
  • Cari açığın düşürülmesi.

Piyasa oyuncuları, bu modelin mevcut ekonomik sıkıntıları aşmak için yeterli olup olmayacağı ve Erdoğan’ın bazı zorlu adımların hayata geçirilmesine sıcak bakıp bakmadığını yakından takip ediyordu.

Öte yandan Erdoğan, dün Rize’de yaptığı konuşmada, “Çeşitli kampanyalar sürdürülüyor. Bu kampanyalara kulak asmayın. Onların dolarları varsa bizim de halkımız, hakkımız, Allahımız var. Hiç endişelenmeyin. Çok çalışacağız ve 2023 yılına farklı gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Lira üzerinde ABD’nin iki bakana yaptırım uygulama kararının ardından Washington’a giden heyetin uzlaşma sağlayamadan geri dönmüş olması baskı yaratan unsurlardan biriydi.