ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD’le Mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, Suriye’nin Rakka kentine giderek YPG ve Rakka Sivil Meclisi temsilcileriyle görüştü.

Mcgurk, YPG yetkilileri ile yaptığı görüşmede, Rakka’nın onarımı için destek sözü verdi.

YPG kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin komutanı Binbaşı James Jarrard ve koalisyon güçlerine bağlı yetkililer bugün askeri bir helikopterle Rakka kentine giderek Rakka Sivil Meclisi yetkilisi Halit Berkel ve yöneticileriyle temaslarda bulundu.

Görüşmede Rakkalı sivillerin durumu ele alınırken, kentin onarımı da konuşuldu. McGurk’un Rakka Sivil Meclisi’ne siviller için ve kentin yeniden onarımı için yardımları artırma sözü verdiği öğrenildi.

‘İLİŞKİLERİN DAHA DA GELİŞTİRİLMESİNE İLİŞKİN KONULAR KONUŞULDU’

Sputnik’e bilgi veren Rakka Sivil Meclisi yetkilisi Halit Berkel, ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ve koalisyon askerlerinin Rakka’yı ziyaret ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu ziyaret, Demokratik Suriye Güçleri’ne ve Rakka Sivil Meclisi’ne destek amaçlıdır. Brett McGurk ve koalisyon askerleriyle yarım saat süren bir toplantı yaptık. Toplantıda, Rakka’nın yeniden onarımı konuşuldu ve bu konuda söz verdiler. McGurk ve koalisyon askerleri aynı zamanda siviller için de yardım sözü verdiler. Toplantıda, önümüzdeki dönemde yapılacak projelere ve ilişkilerin daha da geliştirilmesine ilişkin konular konuşuldu.”

‘ASKERİ YARDIMLAR ARTIRILACAK

Mcgurk, daha sonra Rakka kenti yakınlarında YPG’nin üst düzey komutanları ile Demokratik Suriye Güçleri’nin komutanları ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Diğer yandan, Mcgurk’un YPG ve DSG’ye yaptıkları askeri yardımlarının artırması konusunda da söz verdiği öğrenildi.

Mcgurk daha önce de birçok kez Suriye’nin kuzeyinde YPG ve PYD yetklilileri ile görüşmüştü, ancak Türkiye bu görüşmeleri tepkiyle karşılamıştı.

[Via Sputnik ]